Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Opierając się na szacunkowym wzroście światowej populacji do około 10 mld ludzi do 2050 r., stoimy przed poważnymi wyzwaniami w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego, zrównoważonego rozwoju i zdrowia populacji.
Spożywanie czerwonego i przetworzonego mięsa wiąże się z kilkoma problemami zdrowotnymi oraz podwyższonym zanieczyszczeniem i emisją gazów cieplarnianych. Technologia umożliwiająca produkcję zdrowych analogów mięsa w postaci gotowej żywności oczekiwanej przez konsumentów przyczyni się do ograniczenia spożycia mięsa czerwonego.
Projekt HybridFoods
Norweska Rada ds. Badań Naukowych finansuje projekt badawczy – HybridFoods, który ma na celu sprostanie tym wyzwaniom poprzez opracowanie pożywnych i zdrowych prototypowych analogów mięsa w oparciu o nowatorską technologię upcyklingu i ekstruzji.
Obecne analogi mięsa są oparte głównie na wysoko przetworzonych izolatach białek roślinnych i mogą zawierać niewystarczające poziomy niezbędnych aminokwasów, witamin i n-3 PUFA.
W ramach projektu, który ma się zakończyć 30 września 2025 r. HybridFoods opracuje technologię umożliwiającą formułowanie zrównoważonych i zdrowszych produktów hybrydowych opartych na włączeniu produktów ubocznych ryb i drobiu, wodorostów, mikroalg i larw owadów, opartych na technologii ekstruzji o wysokiej wilgotności, łączącej białka roślinne z powyższymi składnikami.
Przeczytaj także
Komisja jest gospodarzem pierwszego europejskiego panelu obywatelskiego w Brukseli, podczas którego obywatele mogą wyrazić swoją opinię na temat tego, jak zintensyfikować działania na rzecz ograniczenia marnotrawienia żywności w UE.
Interdyscyplinarne konsorcjum 22 międzynarodowych partnerów stawia sobie za cel społeczne i przemysłowe przejście od tradycyjnej do zrównoważonej, fermentowanej żywności roślinnej z myślą o zdrowej, codziennej diecie. Tylko dzięki dostępności takiej wiedzy możliwe będzie zaprojektowanie fermentowanej żywności o optymalnych właściwościach zdrowotnych, zamiast polegać na spontanicznych procesach fermentacji.
Badacze chcą wprowadzić nowe źródła białka do istniejących produktów spożywczych i przygotować społeczeństwo, konsumentów i przemysł spożywczy na możliwe konsekwencje tej radykalnej zmiany w sposobie wytwarzania żywności.