Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
EFSA wydała innowacyjne nowe narzędzie internetowe, które ma pomóc operatorom branżowym i konsumentom w szacowaniu narażenia na enzymy pokarmowe poprzez dietę.
Narzędzie internetowe Food Enzyme Intake Model (FEIM) stanowi ukoronowanie szeroko zakrojonych prac rozpoczętych w 2016 r., w ramach których łączono dane dotyczące stosowania enzymów spożywczych w różnych procesach produkcyjnych z informacjami o narażeniu óżnych grup populacyjnych na różne enzymy spożywcze.
Narzędzie internetowe, które zostało uruchomione z okazji pierwszego plenarnego posiedzenia nowego Panelu ds. Enzymów Spożywczych (FEZ) EFSA, umożliwi użytkownikom oszacować ilość substancji (np. składnika odżywczego lub substancji chemicznej) spożywanej przez osobę w pożywieniu dla konkretnych enzymów na proces produkcyjny, a także do obliczania skumulowanego narażenia z wielu procesów produkcyjnych jednocześnie. Nie tylko pomoże producentom enzymów spożywczych w kompilacji danych narażenia na potrzeby dokumentacji aplikacyjnej, ale także zapewni konsumentom informacje na temat ich ekspozycji wraz z dietą na enzymy spożywcze.
Dostęp do narzędzia internetowego FEIM jest bezpłatny i możliwy za pośrednictwem platformy R4EU po rejestracji.
Jak działa to narzędzie?
Źródło: EFSA
Przeczytaj także
BVO jest stosowany jako dodatek do żywności, jednakże najnowsze badania wskazują, że jego stosowanie w żywności nie jest bezpieczne.
EFSA zaktualizowała ocenę bezpieczeństwa glutaminazy z niemodyfikowanego genetycznie szczepu Bacillus amyloliquefaciens AE-GT, potwierdzając jej bezpieczne zastosowanie w osiemnastu procesach produkcji żywności.
W dniach 19 i 20 kwietnia odbyło się wydarzenie pt. Jak jeść by zdrowo żyć – czy każda dieta jest dla Ciebie? W poniższym artykule przedstawiamy nagrania z obu dni wydarzenia.