Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Naukowcy z Uniwersytetu Cornell odkryli, iż spożywanie kofeiny obniża poziom odczuwania przez konsumentów smaku słodkiego.
„Wierzymy, że kofeina powoduje obniżenie poziomu odczuwania smaku słodkiego, co może powodować zwiększoną ochotę na zjedzenie słodkiej przekąski podczas picia kawy", twierdzi dr Ezen Choo farmakolog i jeden z autorów badań.
Naukowcy podali dwóm grupom badawczym kawę zawierającą kofeinę oraz kawę bezkofeinową z dodatkiem chininy, mającej powodować odczucie goryczy porównywalne z kawą zawierającą kofeinę. Uczestnicy badania, którzy pili kawę z kofeiną uważali, że napoje i produkty, które im następnie podawano były mniej słodkie.
Związek kofeiny z odczuwaniem smaku słodkiego może być interesujący dla producentów kawy, ponieważ produkty zawierające ten składnik mogłyby zwiększyć spożycie słodkich przekąsek takich jak ciastka, herbatniki czy pączki. Może to być również okazja do sprzedaży słodkich przekąsek wraz z kawą w celu maksymalizacji sprzedaży.
Dla firm takich jak Nestle badanie wydaje się być lukratywną możliwość sprzedaży połączonej. W ubiegłym tygodniu firma poinformowała o zakupie Chamelon Cold-Brew, producenta naturalnych, wytwarzanych zgodnie z zasadą fair trade, napojów kawowych, przeznaczonych do bezpośredniego spożycia. Z modnym producentem kawy w swoim portfolio oraz innymi markami jak Nescafe, Nestle możne rozpocząć sprzedaż słodyczy razem z produktami kawowymi.
Możliwości te mogłyby również znaleźć zastosowanie w przypadku żywności i napojów innych niż kawa, takich jak np. napoje energetyczne z dodatkiem kofeiny. Korzyści dostrzegają również producenci wody aromatyzowanej oferujące wodę butelkowaną z dodatkiem kofeiny (produkt mało popularny na polskim rynku).
Z jednej strony konsumenci wciąż żądają wzrostu ilości produktów na bazie kofeiny, jednak nie oznacza to, że producenci powinni zwiększać zawartość tego składnika, nawet jeśli prowadzi to do sprzedaży słodyczy obecnych w ich portfolio, gdyż konsumenci jednocześnie nie są zadowoleni gdy poza ich plecami dodaje się składniki w celu zwiększenia pragnienia innych produktów- szczególnie gdy te nie są szczególnie zdrowe.
Niższa wrażliwość na odczuwanie słodkości jest jedną z potencjalnych pułapek kofeiny. W sytuacji gdy substancja ta wydaje się generalnie bezpieczna dla dorosłych, lekarze zalecają ostrożność ponieważ może powodować bóle głowy, uczucie niepokoju, przyspieszenie bicia serca i oddechu, pogorszenie zdrowia, wzrost ciśnienia, cukrzycę lub osteoporozę.
Przeczytaj także
Breedcafs to europejski projekt badawczy, którego celem jest dostosowanie sposobu uprawy kawy do zmieniających się warunków klimatycznych.
Fusy są odpadem (45%) powstającym podczas przygotowywania kawy oraz produkcji kawy instant. Obecne doniesienia z rynku podają, że mogą zostać one wykorzystane w kilku gałęziach przemysłu...