Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Breedcafs to europejski projekt badawczy, którego celem jest dostosowanie sposobu uprawy kawy do zmieniających się warunków klimatycznych.
Projekt Breedcafs prowadzony jest przez naukowców z CIRAD (francuskie Centrum Badań nad Rozwojem Światowego Rolnictwa) i finansowany przez Unię Europejską w ramach programu H2020. Do udziału w projekcie przyłączyły się dwie europejskie palarnie kawy - Illy Caffe Italy oraz Arvid Nordquist.
Breedcafs powstał z obawy o zaburzenie ciągłości dostaw kawy do Europy, która jest globalnym liderem konsumpcji tego napoju. Problem dostępności kawy w Europie może pojawić się w przyszłości w następstwie zmieniających się warunków klimatycznych i będących ich konsekwencją trudności z uprawą kawy.
Strategia uprawy
Uprawa kawy, zgodnie z założeniami projektu Breedcafs, prowadzona będzie w oparciu o praktyki agroleśnicze. Podczas 4 lat trwania programu naukowcy z CIRAD we współpracy z przedsiębiorcami dążyć będą do dostosowania strategii uprawy dwóch wybranych odmian kawy do systemu agroleśnego. Drzewa rosnące na tym samym terenie, na którym prowadzona będzie uprawa kawy mają zapewnić roślinom zacienienie. Naukowcy podkreślają, iż ten sposób upraw może jednocześnie pomóc w ograniczeniu stosowania niektórych dodatkowych środków produkcji takich jak nawozy.
Kto, gdzie i jak?
W projekt zaangażowało się 20 podmiotów, a wśród nich europejskie i amerykańskie ośrodki badawcze oraz przedsiębiorcy z Kamerunu, Wietnamu i Nikaragui. Nowe odmiany hybrydowe kawy stworzone przez CIRAD i jego partnerów będą uprawiane w odmiennych warunkach. W zależności od miejsca uprawy (Montpellier, Lizbona, Nikaragua, Kamerun, Wietnam) różnić się będzie temperatura otoczenia oraz dostęp do wody i światła. Niektóre z nich będą dodatkowo wzbogacane CO₂. Prowadzenie upraw w zróżnicowany sposób ma pomóc ekspertom w zrozumieniu molekularnych mechanizmów adaptacji odmian do agroleśnictwa. Celem naukowców jest również zidentyfikowanie genów odpowiadających przystosowaniu danej odmiany do uprawy w oparciu o praktyki agroleśnicze.
Praktyki agroleśnicze, a odmiana kawy
Obecnie kawa produkowana jest w ponad 50 krajach, jednak spośród nich tylko Brazylia, Honduras, Kostaryka, Kolumbia i Tanzania są zdolne do dystrybucji swoich odmian kawy, jako wysokiej jakości materiału siewnego. Odmiany te są przystosowane do intensywnego sposobu produkcji, jednakże nie jest to równoznaczne z tym, że sprawdzą się również w uprawie agroleśniczej. Dodatkowo, przedsiębiorcy wykorzystujący praktyki agroleśnicze to najczęściej drobni rolnicy, którzy nie mają dostępu do materiału siewnego pochodzącego z największych światowych upraw. Program Breedcafs ma na celu ustanowienie mechanizmów promowania i udostępniania nowych odmian kawy dostosowanych do agroleśnictwa, co pozwoli zwiększyć produktywność tych upraw oraz poprawić jakość otrzymanej z nich kawy. Z kolei prowadzenie upraw z wykorzystaniem systemu agroleśnego pomoże wyeliminować problem zmieniającego się klimatu, który niekorzystnie oddziałuje na plantacje kawy.
Na badania w ramach projektu Breedcafs Unia Europejska przeznaczyła 4,5 miliona euro. Zakończenie trwania programu planowane jest na 2021 rok.
Źródło:
CIRAD: Breedcafs : un projet de recherche européen pour adapter les variétés de café à l’agroforesterie
Przeczytaj także
Fusy są odpadem (45%) powstającym podczas przygotowywania kawy oraz produkcji kawy instant. Obecne doniesienia z rynku podają, że mogą zostać one wykorzystane w kilku gałęziach przemysłu...