Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) jest autorem czterech dokumentów dotyczących szczególnych kategorii żywności - dla niemowląt, dla osób z nadwagą i otyłością oraz żywności specjalnego przeznaczenia medycznego. Dostępne są już polskie wersje tych dokumentów przygotowane na zlecenie Polskiego Punktu Koordynacyjnego EFSA.
Zachęcamy do zapoznania się z dokumentami wydanymi przez EFSA na wniosek Komisji Europejskiej.
Opinia stanowi przegląd zaleceń z 2003 r. w świetle nowych dowodów oraz opinii wydanej przez EFSA w 2013 r. w sprawie zapotrzebowania na składniki odżywcze i ich spożycia z dietą niemowląt i małych dzieci w Unii Europejskiej. W opinii podkreślono, że najodpowiedniejszym pokarmem dla wszystkich zdrowych niemowląt jest mleko matki, którego skład dostosowuje się do potrzeb niemowlęcia. Preparaty do żywienia niemowląt stanowią alternatywę w sytuacjach, gdy karmienie piersią nie jest możliwe. Wszystkie preparaty do żywienia niemowląt muszą być bezpieczne i odpowiednie, aby zaspokajać potrzeby żywieniowe oraz wspierać wzrost i rozwój niemowląt. W opinii zaproponowano więc minimalne oraz maksymalne ilości składników odżywczych i innych substancji, które te produkty powinny zawierać.
Wiele krajów europejskich przyjęło zalecenie WHO dotyczące czasu trwania wyłącznego karmienia piersią przez 6 miesięcy, podczas gdy inne kraje zalecają wprowadzenie żywienia uzupełniającego między 4 a 6 miesiącem życia. W opinii skupiono się na czynnikach, które określają odpowiedni wiek do wprowadzenia pokarmów uzupełniających do diety niemowląt. W oparciu o obecny stan wiedzy, EFSA stwierdziła, że wprowadzanie pokarmów uzupełniających do diety zdrowych niemowląt urodzonych o czasie w UE w wieku od 4 do 6 miesięcy jest bezpieczne i nie stwarza ryzyka niekorzystnych skutków zdrowotnych.
Środki spożywcze zastępujące całodzienną dietę, do kontroli masy ciała mają za zadanie wywołanie znacznego deficytu energetycznego u osób dorosłych z nadwagą lub otyłością, które chcą schudnąć i zastąpić całą dietę w kontekście diet o ograniczonej wartości energetycznej w celu zmniejszenia masy ciała. W opinii zaproponowano minimalną wartość energetyczną takiej żywności oraz ilości składników odżywczych. Przedstawiono także informacje na temat potencjalnych warunków i ograniczeń stosowania tego rodzaju produktów.
Wytyczne mają pomóc przedsiębiorcom w przygotowaniu dokumentacji uzasadniającej kwalifikację środka spożywczego jako żywności specjalnego przeznaczenia medycznego. W wytycznych wskazano informacje i dane naukowe, które można zawrzeć w dokumentacji, a także kwestie kluczowe dla uzasadnienia przyjętej dla produktu kwalifikacji.
Opinia w sprawie zasadniczego składu preparatów do żywienia niemowląt,
Opinia w sprawie odpowiedniego wieku do rozpoczęcia żywienia uzupełniającego niemowląt,
Opinia w sprawie składu środków spożywczych zastępujących całodzienną dietę, do kontroli masy ciała,
Wytyczne naukowo-techniczne dotyczące żywności specjalnego przeznaczenia medycznego.
Opinia EFSA w sprawie zasadniczego składu preparatów do żywienia niemowląt
Opinia_EFSA_w_sprawie_zasadniczego_składu_preparatów_do_żywienia_niemowląt.pdf 0.91MBOpinia EFSA w sprawie składu środków spożywczych zastępujących całodzienną dietę, do kontroli masy ciała (2015)
Opinia_EFSA_w_sprawie_składu_środków_spożywczych_zastępujących_całodzienną_dietę,_do_kontroli_masy_ciała_(2015).pdf 0.47MBOpinia EFSA w sprawie odpowiedniego wieku do rozpoczęcia żywienia uzupełniającego niemowląt (2009)
Opinia_EFSA_w_sprawie_odpowiedniego_wieku_do_rozpoczęcia_żywienia_uzupełniającego_niemowląt_(2009).pdf 0.36MBWytyczne naukowo-techniczne dotyczące żywności specjalnego przeznaczenia medycznego (2015)
Wytyczne_naukowo-techniczne_dotyczące_żywności_specjalnego_przeznaczenia_medycznego_(2015)_(1).pdf 0.32MB
Przeczytaj także
Kwas behenowy pozyskiwany z nasion gorczycy został wyłączony z wykazu substancji lub produktów powodujących alergie lub reakcje nietolerancji
Raport przedstawia kompleksowy przegląd aktualnej wiedzy na temat spożycia ryb, dostarczając cennych informacji zarówno na temat korzyści, jak i potencjalnych zagrożeń zdrowotnych.
Intertek serdecznie zaprasza 29.10.2024 o godzinie 11:00 na bezpłatny webinar. Link do rejestracji w treści posta.