Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Dietetyczne i przyjazne środowisku
Naukowcy z hiszpańskiej Wyższej Rady Badań Naukowych (CSIC) oraz Uniwersytetu Francisco de Vitoria (UFV) opracowali nowy rodzaj roślinnego substytutu mięsa. Wyglądem i teksturą przypomina on surowce pochodzenia zwierzęcego, przewyższa je jednak pod względem odżywczym – jest ubogi w kwasy tłuszczowe nasycone, a dostarcza znacznych ilości błonnika. Ponadto nie zawiera substancji dodatkowych ani alergenów, a jego pozyskiwanie w niewielkim stopniu wpływa na środowisko naturalne. Produkt ma być sprzedawany pod marką Leggie przez MRM, madryckie przedsiębiorstwo z branży mięsnej.
Zaskakujące walory karobu
Jednym z najbardziej innowacyjnych aspektów nowego produktu jest fakt, że do jego wytworzenia wykorzystano karob, roślinę strączkową z regionu śródziemnomorskiego, która cechuje się zawartością wysokiej jakości białka oraz niskim śladem węglowym. Jak podkreślają pomysłodawczynie projektu, Marta Miguel z CSIC i Marta Garcés z UFV, Leggie skierowany jest nie tylko do wegan i wegetarian, ale również do innych osób, które pragną ograniczyć spożycie mięsa z powodów etycznych, zdrowotnych, religijnych czy środowiskowych.
Tylko sześć składników
„Na rynku pojawia się coraz więcej zamienników mięsa, jednak w większości przypadków są to wyroby wysoko przetworzone, zawierające znaczne ilości dodatków o wątpliwej wartości żywieniowej”, wyjaśnia Marta Miguel. „Natomiast Leggie składa się z zaledwie sześciu składników pochodzenia naturalnego, w związku z czym stanowi zdrowszą i bardziej zbilansowaną alternatywę niż inne tego typu produkty dostępne aktualnie w sprzedaży”.
Źródło błonnika pokarmowego
Dodatkową zaletą „mięsa” z karobu jest wysoka zawartość włókna pokarmowego, którego spożycie w krajach rozwiniętych wciąż znajduje się na zbyt niskim poziomie. Błonnik z punktu widzenia dietetycznego pełni istotną rolę, ponieważ może przeciwdziałać rozwojowi chorób chronicznych. Do korzystnych efektów, które wywołuje, zaliczyć można m.in. zwiększenie uczucia sytości, zmniejszenie glikemii poposiłkowej, obniżenie absorpcji cholesterolu, stymulację aktywności przewodu pokarmowego czy pozytywny wpływ na mikrobiotę jelitową.
Wszechstronne zastosowanie
Leggie dostępny w sprzedaży pakowany będzie przy użyciu wysokociśnieniowej technologii HPP (ang. high pressure processing), co pozwoli uniknąć dodatku substancji konserwujących. Hiszpańskie badaczki podkreślają, że oprócz wysokiej wartości odżywczej ich produkt cechuje uniwersalność pod względem kulinarnym. „Można będzie wykorzystać go w rozmaitych daniach, jako dodatek do pizzy lub sałatek, farsz do pierogów i lasagne, a także składnik spaghetti bolognese, burgerów, kiełbasek czy klopsów”, podsumowuje Marta Garcés.
Źródła:
Aby dowiedzieć się więcej o analogach mięsa i mleka, trendach w sektorze roślinnych alternatyw zapraszamy serdecznie do rejestracji na bezpłatny webinar (30 września godz. 12:00):
Przeczytaj także
Izraelska firma Future Meat Technologies Ltd. właśnie otworzyła pierwszy na świecie przemysłowy zakład produkcji mięsa komórkowego, który będzie w stanie wyprodukować 500 kg ‘mięsa’ dziennie. Firma prowadzi rozmowy z amerykańskimi organami nadzoru, aby do końca przyszłego roku rozpocząć sprzedaż swoich produktów w restauracjach.
Już 38% Polaków wybiera napoje roślinne, a 31% wprowadza do jadłospisu roślinne alternatywy sera – kampania RoślinnieJemy opublikowała wyniki badania przeprowadzonego przez Panel Ariadna odnośnie postaw konsumenckich Polaków wobec alternatyw nabiału.
Rada Europejska, Komisja Europejska i państwa członkowskie zaprzestały dalszych prac nad poprawką 171, nieprzyjazną klimatowi regulacją dotyczącą sektora żywnościowego.