Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Nowe rozporządzenie mające na celu zwiększenie transparentności oceny ryzyka w łańcuchu żywnościowym zacznie obowiązywać w dniu 27 marca 2021 r. Jako część procesu jego implementacji, EFSA opublikowała szczegółowe rozwiązania, jak nowe przepisy i środki określone w rozporządzeniu będą działać w praktyce. Uzgodnienia są skierowane przede wszystkim do zainteresowanych stron, takich jak wnioskodawcy, którzy chcą wprowadzać produkty spożywcze na rynki UE.
Rozwiązania praktyczne dotyczące wdrażania rozporządzenia pomogą zainteresowanym stronom lepiej zrozumieć, w jaki sposób nowe procesy i narzędzia wpłyną na firmy oraz jakie rozwiązania muszą wprowadzić, aby skutecznie działać w nowym środowisku. Zostały one sporządzone po szeroko zakrojonych konsultacjach z zainteresowanymi stronami, Komisją Europejską i państwami członkowskimi UE w 2020 r.
Rozwiązania praktyczne obejmują takie obszary, jak: proaktywna transparentność, poufność, powiadamianie o badaniach, porady przed ich przedłożeniem oraz konsultacje ze stronami trzecimi. EFSA opublikowała już rozwiązania praktyczne dotyczące przetwarzania wniosków o dostęp do dokumentów znajdujących się w posiadaniu EFSA.
Celem dalszego wspierania zainteresowanych stron przygotowujących się do wprowadzenia nowych rozwiązań, w ciągu najbliższych tygodni i miesięcy EFSA będzie przygotowywać szereg materiałów pomocniczych, takich jak animowane samouczki i serię sesji szkoleniowych. Kalendarz planowanych działań można znaleźć na stronie internetowej EFSA.
Źródło: https://www.efsa.europa.eu/en/news/new-rules-transparency-detailed-arrangements-stakeholders
Przeczytaj także
Powszechny dostęp do bezpiecznej żywności jest uznawany za fundamentalne prawo człowieka, a zapewnienie efektywnego systemu urzędowych kontroli mających ma na celu zagwarantowanie realizacji postanowień prawa żywnościowego oraz jej bezpieczeństwa powinno stanowić priorytet działań każdego państwa członkowskiego UE.
Wzór świadectwa dla drobiowego mięsa mielonego i/lub mięsa oddzielonego mechanicznie (MOM) z UE na Ukrainę jest negocjowany od początku 2020 r. pomiędzy Komisją Europejską i władzą weterynaryjną Ukrainy.
EFSA ma ocenić szereg nadzwyczajnych zezwoleń wydanych przez państwa członkowskie na stosowanie neonikotynoidów w burakach cukrowych w 2020 r. Do końca 2022 r ma też opracować nową metodologia harmonizującą stosowanie pestycydów w UE.