Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Naukowcy i producenci opakowań do żywności, od lat pracują nad rozwojem technologii, która pozwoli na produkcję opakowań, wskazujących na zepsucie produktów spożywczych. Kilka lat temu, badacze z Uniwersytetu w Rhode Island, opracowali wrażliwe na podwyższoną temperaturę kody UPC, które zmieniały kolor, gdy temperatura produktu była zbyt wysoka, na przykład w wyniku przerwania łańcucha chłodniczego. W 2014 roku chińscy naukowcy opracowali niewielkie etykiety, które mogą być dołączane do opakowań produktów spożywczych i zmieniać kolor, jeżeli taki produkt ulegnie zepsuciu.
Niestety osiągnięcia te są niewystarczające, gdyż wyprodukowanie takich specjalnych czujników na skalę masową jest trudne i pochłania wiele kosztów.
Jeden z amerykańskich producentów opakowań z tworzyw termoplastycznych, we współpracy z uczelniami wyższymi z USA i Brazylii, podjął próbę opracowania nowoczesnych opakowań zmieniających kolor, jeżeli żywność ulegnie zepsuciu. Opakowanie ma być wrażliwe m.in. na zmianę pH. Badania rozpoczęto w 2013 roku, a pierwszy prototyp pojawił się w roku ubiegłym.
Obecnie producenci żywności i napojów w Ameryce oraz Europie, stosują określenia właściwe dla daty minimalnej trwałości czy terminu przydatności do spożycia. Okazuje się jednak, że konsumenci wciąż nie wiedzą, co one oznaczają i kiedy tak prawdę produkt nie nadaje się do spożycia. Ponadto, daty te wskazują raczej na pogorszenie jakości produktu, aniżeli na jego faktyczne zepsucie. Z tego powodu, konsumenci często wyrzucają jedzenie, gdy zbliża się termin widniejący na etykiecie lub gdy tylko zostanie on przekroczony. Szacuje się, że Amerykanie w ciągu roku wyrzucają około pół miliona kilogramów żywności, z powodu niezrozumienia etykiet. Opracowanie bardziej zrozumiałych oznaczeń, może zmniejszyć te straty nawet o 8%.
Kwestie redukcji wyrzucania żywności są obecnie jednymi z głównych nurtów działań operatorów żywności, nie tylko w USA. Niemniej na rynku amerykańskim organy regulacyjne i grupy branżowe pracują nad tym celem i wydają konkretne rekomendacje. W grudniu Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych i Służba Bezpieczeństwa i Kontroli Żywności (FSIS) zaleciły, aby producenci używali wyłącznie sformułowań na etykietach „best if used by " – Najlepszy jeśli spożyty do " na opakowaniach produktów mięsnych, mleczarskich i innej świeżej żywności. Natomiast Instytut Marketingu Żywności i Stowarzyszenie Producentów Produktów Spożywczych zalecają stosowanie dwóch oznaczeń "BEST if Used By" określające jakość produktu i "USE by"- „Spożyć do” w celu wskazania terminu bezpieczeństwa łatwo psujących się produktów.
Każdego roku, 1 na 6 Amerykanów choruje w wyniku spożycia zanieczyszczonej żywności i napojów. Część tych zanieczyszczeń wywołana jest prawdopodobnie zepsuciem żywności. Opracowanie opakowań ostrzegających konsumentów w przypadku zepsucia produktu, mogłoby być skuteczną metodą ograniczenia również występowania przypadków zatruć.
Źródła:
FoodDive, Futuristic packaging changes colors when food spoils
Przeczytaj także
Sześć największych firm z branży spożywczej planuje wprowadzić kolorowe oznaczenia wartości odżywczej na swoich produktach – kolory mają przypominać sygnalizację świetlną co ma ułatwić ich zrozumienie przez konsumentów.
Wszyscy producenci doskonale powinni znać definicje i wymogi prawne stawiane wyznaczaniu terminów przydatności do spożycia produktów spożywczych. W zależności od charakteru produktu mówimy albo o tzw. TPS...