Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Od 1 stycznia 2024 r. przydzielanie oceny Nutri-score napojom i produktom żywnościowym stałym jest bardziej rygorystyczne. Komitet naukowy złożony z naukowców z siedmiu krajów, które przyjęły system Nutri-score, po zeszłorocznej rewizji algorytmu dla ogólnych środków spożywczych (kwiecień 2023 r.) zaktualizował algorytm Nutri-Score uwzględniając kilka kluczowych kwestii i zapewniając większą zgodność z wytycznymi żywieniowymi. Komitet naukowy stwierdził m.in., że ogólnie algorytm dotyczący napojów działał dobrze, zwłaszcza w przypadku napojów o dużej zawartości cukru. Poprawiono klasyfikację napojów o niskiej zawartości cukru, napojów na bazie mleka o wysokiej zawartości cukru, napojów roślinnych oraz napojów ze słodzikami.
Okres przejściowy dla produktów, które nadal opatrzone są etykietami z oceną Nutri-score według starego algorytmu, trwa do końca 2025 r., aby zapobiegać marnowaniu żywności.
Co się zmieniło wg nowego algorytmu wylicania oceny w systemie Nutri-score?
- w napojach
- w produktach żywnościowych stałych
Źródła:
Przeczytaj także
System graficznego znakowania produktów na froncie opakowania Nutri-Score może wprowadzać konsumentów w błąd poprzez m.in. promocję produktów ultra przetworzonych na niekorzyść żywności naturalnej czy nisko przetworzonej – wynika z badania ekspertów na co dzień pracujących na uczelniach wyższych i w instytutach specjalizujących się w naukach o żywieniu człowieka. Argumenty zebrali w raporcie badacze z Wydziału Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
W dniu 29 sierpnia w siedzibie firmy Nestle odbyło się spotkanie prasowe zorganizowane wspólnie przez Nestle i Biedronkę pt. Prosty i skuteczny sposób na optymalne wybory żywieniowe
W dokumencie z dnia 1 sierpnia 2022 r. włoski Urząd Ochrony Konkurencji negatywnie ocenił znakowanie żywności przy pomocy systemu Nutri-Score.