Rejestracja - czytelnik

Przypomnij hasło

Menu

Menu

Facebook Twitter LinkedIn

Nowy projekt ustawy dotyczącej rynków rolnych i przewagi kontraktowej

Kategoria: Prawo Żywnościowe

Projekt ustawy o zmianie ustawy o organizacji niektórych rynków rolnych oraz ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi już na etapie procedowania przez Komisję Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Piątego czerwca 2019 r. na drogę procesu legislacyjnego został skierowany projekt ustawy o zmianie ustawy o organizacji niektórych rynków rolnych oraz ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi. W lipcu wskazany projekt znalazł się na etapie I czytania w Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Zgodnie z uzasadnieniem projektu, planowana ustawa zakłada m.in. doprecyzowanie obowiązku zawierania pisemnych umów w łańcuchu dostaw żywności oraz rozszerzenie listy niedozwolonych praktyk wykorzystywania przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi. Docelowo, zaproponowane rozwiązania mają wzmocnić pozycję rynkową rolników, by zapewnić im ceny pokrywającej koszty produkcji. Ponadto przewiduje się, że „zaproponowane rozwiązania legislacyjne przyczynią się do stabilizacji rynków rolnych, w tym rynku owoców, oraz ułatwią planowanie produkcji rolnej z większym wyprzedzeniem”. Co warto wskazać, projekt zakłada również podwyższenie wysokości kar oraz rozszerzenie zakresu ich stosowania w przypadku złamania postanowień zmienianych umów.

www.food-law.pl

Autor: Centrum Prawa Żywnościowego

Przeczytaj także

Artykuł opublikowany dzięki firmie:

Zapisz się do newslettera

Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!

Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:

Zapisz się
Facebook Twitter LinkedIn