Bezpieczeństwo żywności i żywienia - komentarz
Centrum Prawa Żywnościowego
Decyzja Głównego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (GIJHARS) KO.8230.40.6.2019 z dnia 24 maja 2019 r. dotyczy zakwestionowanej grafiki na opakowaniu jaj, która odnosi się do sposobu chowu.
Zgodnie z decyzją Głównego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przedstawiona na opakowaniu jaj grafika sugerowała chów wolno-wybiegowy kur niosek, podczas gdy jaja znajdujące się w opakowaniu pochodziły z chowu klatkowego. Zdaniem organu takie oznakowanie naruszało postanowienia ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych poprzez podanie w oznakowaniu niezgodnego z prawdą pochodzenia, co kwalifikuje produkt jako artykuł rolno-spożywczy zafałszowany.
Przeczytaj także
Opublikowano nową ustawę z dnia 13 czerwca 2019 r. o oznakowaniu produktów wytworzonych bez wykorzystania organizmów genetycznie zmodyfikowanych jako wolnych od tych organizmów.
Komisja Europejska opublikowała informację dotyczącą zatwierdzenia zmian w specyfikacji szeregu produktów sektora wina, o której mowa w art. 17 ust. 2 i 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33.
Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych wydał decyzję z dnia 27 maja 2019 r. (KO.8230.28.2019) ws dobrowolnego znakowania (stosowania opisów marketingowych) na wódce.
Polecane produkty