Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Marnotrawstwo w skali globalnej
Produkcja żywności wymaga wykorzystania ogromnej powierzchni terenów rolnych, znacznych ilości wody i olbrzymich nakładów energii – światowy przemysł spożywczy odpowiada za dwukrotnie wyższą roczną emisję gazów cieplarnianych niż wszystkie samochody w Stanach Zjednoczonych i Europie razem wzięte. Niestety każdego roku z wyprodukowanej na świecie żywności marnowanych jest aż 40%, co odpowiada 2,5 miliarda ton. 1,2 miliarda traconych jest już na etapie produkcji pierwotnej, a kolejnych 900 milionów w sklepach i gospodarstwach domowych. Takie wnioski płyną z najnowszego raportu fundacji World Wide Fund for Nature (WWF) przygotowanego wspólnie z siecią hipermarketów Tesco.
Negatywny wpływ pandemii
Do wytworzenia żywności, która tracona jest jeszcze w trakcie produkcji rolnej, potrzebnych jest blisko 4,4 miliona km2 gruntów i 760 km3 wody. Odpowiada to powierzchni całego Półwyspu Indyjskiego i objętości 304 milionów basenów olimpijskich. „Nasz raport pokazuje, że skala problemu jest najprawdopodobniej większa niż się spodziewaliśmy”, mówi Pete Pearson, dyrektor ds. strat i marnotrawstwa żywności WWF. Pandemia dodatkowo pogorszyła sytuację, powodując „masowe przerwania łańcuchów dostaw, zrywanie umów, zamknięcia lokali gastronomicznych i straty znacznych ilości łatwo psujących się produktów spożywczych”.
Gdzie leży problem?
Raport WWF wskazuje, że kraje o wysokim i średnim statusie ekonomicznych w Europie, Ameryce Północnej i uprzemysłowionych rejonach Azji odpowiadają za 58% globalnych strat żywności na etapie zbiorów, pomimo wysokiego stopnia mechanizacji i stosowania nowoczesnych technologii. Jak podkreślają autorzy dokumentu, działania większości państw skupiają się na ostatnim ogniwie łańcucha żywnościowego, czyli sprzedaży detalicznej i konsumpcji, podczas gdy największe straty notuje się właśnie na poziomie produkcji rolnej.
Wsparcie rolników i ograniczenie strat
Aby wysiłki na rzecz ograniczenia marnowania żywności przyniosły wymierne rezultaty, rządy poszczególnych krajów oraz przemysł spożywczy muszą wesprzeć rolników na całym świecie i zobowiązać się do zmniejszenia strat na każdym etapie łańcucha żywnościowego o połowę. WWF zwraca również szczególną uwagę na kwestię konsumpcję mięsa. „Tam, gdzie w dalszym ciągu spożycie produktów pochodzenia zwierzęcego pozostanie wysokie, konieczne będzie wdrożenie zrównoważonych systemów produkcji”, podsumowuje Pearson.
Źródła:
Przeczytaj także
Unikalną aplikację komputerową, która pozwoli małym i średnim piekarniom zoptymalizować procesy technologiczne, a tym samym ograniczyć marnotrawienie żywności i emisję CO2, opracowuje międzynarodowy zespół ekspertów z udziałem naukowców z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie.
BMPA – Brytyjskie Stowarzyszenie Przetwórców Mięsa dowodzi, że nowe, wydłużone terminy przydatności do spożycia mięsa okażą się dużą korzyścią dla środowiska i konsumentów, którzy obecnie wyrzucają żywność o wartości 3 mld funtów rocznie. FSA przeprowadza dalsze oceny ryzyka i jesienią opublikuje raport.
Rozwiązania w zakresie opakowań przeciwdrobnoustrojowych wykazały imponujące możliwości wydłużania okresu przydatności do spożycia, które są niezbędne w walce z marnotrawieniem żywności na całym świecie.