Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Rozwiązania w zakresie opakowań przeciwdrobnoustrojowych wykazały imponujące możliwości wydłużania okresu przydatności do spożycia, które są niezbędne w walce z marnotrawieniem żywności na całym świecie. Takim rozwiązaniem może być folia z olejkami eterycznymi, która wydłuża okres przydatności do spożycia żółtego sera o 50%, która powstała w ramach projektu finansowanego przez UE – NanoPack.
Wpływ Covid-19 na rolę opakowań
Pandemia Covid-19 napełniła wielu konsumentów nowym poczuciem uznania dla opakowań i ich kluczowej roli w zapewnianiu higieny i bezpieczeństwa produktów spożywczych i napojów. Opakowania przeciwdrobnoustrojowe – należące do grupy opakowań aktywnych, które integrują środki przeciwdrobnoustrojowe w celu zabicia mikroorganizmów chorobotwórczych, takich jak choroby przenoszone przez żywność - to obiecująca technologia przesuwająca granice bezpieczeństwa i konserwacji żywności.
Wykorzystanie natury w walce z marnotrawstwem żywności
Według Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa, gdyby marnotrawstwo żywności było krajem, byłoby trzecim co do wielkości emitentem gazów cieplarnianych na świecie, po Chinach i Stanach Zjednoczonych. Jest to kwestia środowiskowa, gospodarcza i moralna o zasięgu globalnym, na którą ONZ zwróciło szczególną uwagę w 2015 r. w swoich celach zrównoważonego rozwoju tj. zmniejszenia o połowę globalnego marnowania żywności na mieszkańca na poziomie detalicznym i konsumenckim oraz ograniczenie strat żywności w łańcuchach produkcji i dostaw do 2030 r. (cel 12.3). Dowody wskazują, że opakowanie antybakteryjne mogą w dużej cześci przyczynić rozwiązania problemów w zakresie odpadów spożywczych.
Głównym celem finansowanego przez UE projektu NanoPack jest osiągnięcie lepszej jakości i trwalszych produktów świeżych, piekarniczych i białkowych dzięki opakowaniom wydłużającym okres przydatności do spożycia. Najnowocześniejsza technologia przeciwbakteryjna NanoPack, oparta na połączeniu naturalnych nanomateriałów i olejków eterycznych pochodzących z roślin, takich jak: oregano i tymianek, przyniosła niezwykłe rezultaty. Na przykład wykazano, że przeciwdrobnoustrojowe folie polimerowe hamują rozwój pleśni w chlebie o co najmniej trzy tygodnie, a okres sprzedaży świeżych wiśni wydłużają o 40%.
Opakowania antybakteryjne NanoPack minimalizują liczbę konserwantów wymaganych do utrzymania świeżości i zwiększają bezpieczeństwo żywności dla konsumentów, hamując rozwój drobnoustrojów w produktach spożywczych, co zapobiegnie wczesnemu psuciu się i wybuchom chorób przenoszonych przez żywność.
Przekonanie konsumentów i organów regulacyjnych
Według Europejskiej Rady Informacji o Żywności (EUFIC) dwie potencjalne przeszkody dla pełnego przyjęcia nanotechnologii stosowanej do pakowania żywności to akceptacja konsumentów i zgodność z przepisami. Aby opakowania do żywności oparte na nanotechnologii mogły zostać z powodzeniem wprowadzone na rynek, konsumenci muszą chcieć kupować produkty wykorzystujące tę technologię. NanoPack przeprowadził badania konsumenckie, które wykazały, że w przypadku rozwiązania NanoPack konsumenci nie przejmowali się aspektem „nanotechnologii”, pod warunkiem, że nowe technologie spełniają kryteria bezpieczeństwa produktu.
Każda nowa technologia wprowadzana na rynek musi być zgodna ze szczegółowymi przepisami UE dotyczącymi materiałów przeznaczonych do kontaktu z żywnością. W kontekście NanoPack, pełna ocena zdrowia (w tym zawodowego) i środowiskowego bezpieczeństwa produktów i procesów jest traktowana priorytetowo, aby zapewnić, że produkty NanoPack spełniają unijne i światowe normy jakości i bezpieczeństwa. Konsumenci mają całkiem słuszne obawy co do tego, co trafia do ich żywności i co wchodzi z nią w kontakt, na przykład BPA w plastikowych butelkach wzbudziło obawy o zdrowie konsumentów. W czasach, gdy ludzie coraz częściej przechodzą na żywność organiczną i produkty niezawierające chemikaliów, niektórzy ludzie zgłaszają obawy dotyczące żywności i środków przeciwdrobnoustrojowych.
Skalowalna przyszłość
Na tle wysiłków ONZ zmierzających do zmniejszenia o połowę globalnego marnotrawienia żywności na mieszkańca do 2030 r., wydłużające okres przydatności do spożycia właściwości opakowań przeciwdrobnoustrojowych nieuchronnie przyciągną znaczących graczy z branży spożywczej. Ponadto wzrost troski społeczeństwa o zdrowie i higienę będąca wynikiem pandemii COVID-19, zwiększa potencjał akceptacji przez konsumentów technologii przeciwdrobnoustrojowych jako bariery dla zanieczyszczeń przenoszonych przez żywność i wirusów. Wraz ze wzrostem światowego popytu i wprowadzeniem na rynek innowacji, takich jak nowatorska folia NanoPack z UE, prawdopodobnie poprawi się opłacalność i skalowalność opakowań przeciwdrobnoustrojowych, torując drogę do powszechnych ich zastosowań.
Źródło: https://www.nanopack.eu/
Przeczytaj także
Ustawa zakazująca stosowania po 31 grudnia 2022 r. per- i polifluoroalkilowych substancji znanych jako PFAS, które są grupą chemikaliów wytworzonych przez człowieka (PFOA, PFOS, GenX) stosowanych w opakowaniach do żywności została zatwierdzona przez stan Nowy Jork. Europa czeka na wyniki konsultacji społecznych dot. opinii EFSA.
Z szacunków Polskiej Izby Opakowań wynika, iż w opakowaniach żywności i napojów oraz dodatków do żywności, dominują tworzywa sztuczne. Zarówno „tradycyjne” (ropopochodne) jak i coraz częściej otrzymywane z biosurowców.
Trendy w przemyśle opakowaniowym na lata 20. XXI wieku wyznaczają potrzeby konsumentów, modne hasła, rozwój technologiczny, przepisy, potrzeby rynkowe i koszty produkcji. Te często sprzeczne ze sobą zjawiska próbują pogodzić ze sobą menedżerowie i naukowcy, w tym partnerzy projektu FreshInPack oraz członkowie stowarzyszenia Natureef.