Bezpieczeństwo żywności i żywienia - komentarz
Centrum Prawa Żywnościowego
Unijny Trybunał Sprawiedliwości wydał interesujące orzeczenie w sprawie C-98/18 T. Boer & Zonen BV przeciwko Staatssecretaris van Economische Zaken, które dotyczy obowiązku schładzania mięsa po uboju wyłącznie w pomieszczeniach ubojni.
Streszczenie sprawy
Holenderski sąd zdecydował się zwrócić z pytaniem prejudycjalnym do Trybunału: „Czy sekcję I rozdział VII pkt 1 i 3 załącznika III do rozporządzenia nr 853/2004 należy interpretować w ten sposób, że mięso musi zostać poddane schłodzeniu w samej ubojni, tak że jego przeładunek do samochodu chłodni może rozpocząć się dopiero wtedy, gdy osiągnie ono temperaturę nie wyższą niż 7 C, czy też schładzanie może odbywać się również w samochodzie chłodni, pod warunkiem że pozostaje on na terenie ubojni?”.
Trybunał uznał, że schładzanie mięsa po uboju wynikające z przepisów dotyczących higieny w odniesieniu do żywności pochodzenia zwierzęcego musi odbywać się w pomieszczeniach ubojni do momentu osiągnięcia przez wszystkie części mięsa temperatury nie wyższej niż 7 °C, zanim zostanie ono przeładowane do samochodu chłodni. W konsekwencji, samochód – chłodnia nie może być traktowany jako pomieszczenie ubojni, nawet jeżeli jest zaparkowany na jej terenie, a chłodzenie w nim mięsa przed osiągniecie temperatury nie wyższej niż 7 °C należy uznać za niezgodne z prawem.
Przeczytaj także
Komisja Europejska wydała rozporządzenie delegowane2019/828 z dnia 14 marca 2019 r. zmieniające rozporządzenie delegowane (UE) 2016/127 w odniesieniu do wymogów dotyczących witaminy D w preparatach do początkowego żywienia niemowląt i kwasu erukowego w preparatach do początkowego żywienia niemowląt i preparatach do dalszego żywienia niemowląt.
Rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2019/760 z dnia 13 maja 2019 r. do unijnego wykazu nowej żywności funkcjonującego wpisano substancję Yarrowia lipolityca.
Wydano rozporządzenie Komisji (UE) 2019/801 z dnia 17 maja 2019 r. zmieniające załącznik II do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1333/2008 w odniesieniu do stosowania mono- i diglicerydów kwasów tłuszczowych (E 471) na niektórych świeżych owocach.
Polecane produkty