Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Owoce morza uznawane są za wysokiej jakości, zdrowy i bezpieczny rodzaj żywności. Dodatkowo ryby i inne produkty morza są jednymi z najważniejszych artykułów żywnościowych spożywanych na całym świecie. Jednak owoce morza, podobnie jak inne rodzaje żywności, mogą być również źródłem szkodliwych zanieczyszczeń pochodzących ze środowiska, które mogą mieć wpływ na zdrowie ludzi.
Kontynuując przedświąteczny cykl o rybach, przedstawiamy Państwu kolejny efekt europejskiego projektu ECsafeSEAFOOD w ramach programu FP7, aplikację on-line FISHCHOICE. Strona internetowa oraz aplikacja, to część projektu, którego celem jest ocena kwestii związanych z bezpieczeństwem żywności powiązanych z głównymi zanieczyszczeniami występującymi w owocach morza w wyniku zanieczyszczenia środowiska oraz ocena ich wpływu na zdrowie publiczne. W niniejszym artykule przybliżymy główne funkcje aplikacji.
Krok 1 – wejdź na stronę - http://www.fishchoice.eu/ i kliknij link Simple Calulator
Krok 2 - Określ swój wiek i płeć, wybierz gatunek ryby lub innego produktu morskiego i określ ilość jaką spożywasz lub chcesz spożyć w tygodniu. W odniesieniu do okresu świątecznego niestety z przyczyn naturalnych nie ma na liście karpia, ale większość innych popularnych w Polsce ryb i owoców morza jest obecna na liście.
Krok 3 – po wybraniu i określeniu wszystkich tygodniowych porcji, naciśnij ikonkę kalkulatora pod listą owoców morza. Następnie zapoznaj się z wynikami analizy
Krok 4 – Analiza zanieczyszczeń – aplikacja posiada wpisane średnie potencjalne spodziewane ilości konkretnych zanieczyszczeń i w łatwej do zrozumienia formie wyświetla przy danym ryzyku zieloną lub czerwoną ikonkę ryby. Aplikacja odnosi się do następujących potencjalnie występujących w rybach zanieczyszczeń:
Aplikacja wskazuje również inne potencjalne źródła danego zanieczyszczenia, na przykład: Mięso i produkty mięsne / Oleje i tłuszcze / Nabiał
Krok 5 – sprawdź rozkład zanieczyszczeń w wybranych produktach. W zależności ile i jakie produkty zostały wybrane, aplikacja pokazuje w prosty sposób ile danego zanieczyszczenia jest wnoszone z poszczególnych produktów i pomaga na podjęcie decyzji z czego warto zrezygnować.
Krok 6 – sprawdź jakie wartości odżywcze wnoszą wybrane produkty. Aplikacja sprawdza korzyści płynące z występowania: Białko, Kwasy EPA i DHA, Jodu oraz Selenu. Wskazuje również inne produkty które mogą być alternatywnym źródłem tych korzystnych składników.
Krok 7 – Sprawdź na wykresach jakie ilości tych pozytywnych substancji wnoszą poszczególne, wcześniej wybrane produkty pochodzenia morskiego.
Krok 8 – Smacznych i zdrowych posiłków świątecznych i nie tylko życzy redakcja FoodFaktów!
Przeczytaj także
Z okazji nadchodzącego okresu świątecznego i sezonu na dania rybne, postanowiliśmy przybliżyć Państwu efekty projektu ECsafeSEAFOOD, zrealizowanego ze środków UE i powszechnie dostępnego w języku angielskim i portugalskim...
Wyniki ankiety przeprowadzonej przez Eurobarometer wskazują, że Większość Węgrów nigdy nie kupuje ryb, Włosi są najbardziej chętni do próbowania nowych gatunków, a Grecy domagają się informacji o pochodzeniu produktu na opakowaniu.