Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Producenci mięsa in vitro z regionu Azji i Pacyfiku (APAC) osiągnęli konsensus w zakresie stosowanej przez branżę terminologii – jako oficjalne określenie na tę kategorię produktów wybrano ostatecznie nazwę mięso „hodowane” (ang. cultivated).
„Czyste”, „laboratoryjne” czy „hodowane”?
W sektorze mięsa hodowanego komórkowo zdążyło się już pojawić co najmniej kilka konwencji dotyczących nazewnictwa, w tym „czyste” mięso czy mięso „laboratoryjne”. Wszystko wskazuje jednak na to, że w obszarze Azji i Pacyfiku określeniem, które pozostanie w branży na stałe będzie mięso „hodowane”. Takie jest wspólne stanowisko wiodących w tym regionie firm i organizacji, które opublikowały niedawno w tej sprawie oficjalny dokument.
Lokalny precedens, globalna inspiracja
Pod porozumieniem podpisały się m.in. Good Food Institute APAC, APAC Society for Cellular Agriculture oraz 30 innych kluczowych na rynku graczy, w tym międzynarodowe korporacje takie jak Cargill czy Thai Union. „Jednoznaczna nomenklatura i ujednolicenie pod kątem prawnym są niezbędne dla sukcesu branży mięsa hodowanego komórkowo w długofalowej perspektywie”, stwierdzili dr Sandhya Sriram oraz Peter Yu z APAC Society for Cellular Agriculture. Jak obydwoje podkreślili, dokument ten „stanowi regionalny precedens, który może zainspirować inne lokalne rynki na świecie”.
Sprzedaż i dystrybucja wciąż pod znakiem zapytania
Mimo że nazewnictwo mięsa hodowanego komórkowo zdaje się zmierzać ku coraz większej systematyzacji, sprzedaż i dystrybucja wciąż pozostają kwestią otwartą. Do tej pory jedynie Singapur dopuścił do obrotu tego typu produkty – firma Eat Just otrzymała oficjalną zgodę na sprzedaż hodowanego komórkowo mięsa z kurczaka pod nazwą Good Meat w 2020 roku.
Wspólne działania przedstawicieli sektora
Przedstawiciele sektora prowadzą jednak aktywne działania na rzecz upowszechniania swoich wyrobów na szeroką skalę. Trzy wiodące w branży stowarzyszenia ogłosiły niedawno plany stworzenia wspólnej organizacji o globalnym zasięgu, której celem będzie przyspieszenie prac nad rozwojem produktów spożywczych wytwarzanych metodami hodowli komórkowej.
Źródła:
Przeczytaj także
FDA uznała kurczaka hodowanego w laboratoriach firmy UPSIDE Foods za bezpieczny, co zbliża go do komercjalizacji w Stanach Zjednoczonych.
Hiszpania wprowadza nowe normy żywienia, zgodnie z którymi zalecane spożycie mięsa wynosi 0-3 porcje tygodniowo. Komitet Hiszpańskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa Żywności i Żywienia (AESAN) stwierdził, że ograniczenie konsumpcji produktów mięsnych jest korzystne zarówno z punktu widzenia zdrowia człowieka, jak i stanu planety.
Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych sprawdziła jakość handlową mięsa i jego przetworów (parówek i innych kiełbas). Kontrolą objęto łącznie 155 podmiotów, w tym 81 producentów i 74 sklepy.