Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 20 marca 2018 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej od WSA w Lublinie (III SA/Lu 195/15) w sprawie ze skargi na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w przedmiocie ustalenia opłaty z tytułu przeprowadzonej kontroli sanitarnej, oddalił skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
NSA stwierdził w uzasadnieniu prawnym, iż w rozpoznawanej sprawie nie nastąpiło naruszenie art. 36 ust. 1 ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Sąd ten zgodził się z sądem I instancji, według którego zawarte w art. 36 ust. 1 tej ustawy sformułowanie "badania laboratoryjne oraz inne czynności" należy traktować rozdzielnie, gdyż "inne czynności" nie muszą być wykonywane tylko w związku z badaniami laboratoryjnymi.
Czynności te dotyczą szeroko rozumianego postępowania kontrolnego, obejmującego czynności pozostające w "merytorycznym związku", czyli stanowiące przejaw nadzoru sanitarnego.
Ponadto, w ocenie NSA, ma rację Sąd I instancji, który wyjaśnił, że ustawodawca, określając w art. 36 ust. 1 tej ustawy czynności, za jakie pobierane są opłaty, posłużył się pojęciem "inne czynności", nie jest bowiem możliwe sprecyzowanie wszystkich czynności, wykonywanych przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej w związku ze sprawowaniem nadzoru sanitarnego, zarówno zapobiegawczego, jak i bieżącego.
Przeczytaj także
W dniu 28 lutego br. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał decyzję utrzymującą w mocy decyzję Inspekcji Handlowej (znak DIH-1/17/2018) w zakresie wymierzenia kary pieniężnej przedsiębiorcy, tytułem niewłaściwej...
16 kwietnia br. Komisja Europejska opublikowała Wytyczne w sprawie stosowania jako paszy żywności, która nie jest już przeznaczona do spożycia przez ludzi(2018/C 133/02). Celem wytycznych jest ułatwienie stosowania jako paszy...
2 maja 2018 r. weszło w życie rozporządzenie delegowane Komisji nr 2018/561 z dnia 29 stycznia 2018 r. zmieniające rozporządzenie delegowane nr 2016/127 w odniesieniu do wymagań dotyczących zawartości białka w preparatach do dalszego żywienia niemowląt.