Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Nowe badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Australii Południowej wskazują, że orzechy włoskie mogą pozytywnie wpływać na zdrowie psychiczne i biomarkery metaboliczne.
Biomarkery metaboliczne i stan mikrobioty
Badanie kliniczne zespołu pod kierunkiem Mauritza Herselmana i prof. Larisy Bobrovskayi wykazały, że spożywanie orzechów włoskich przez studentów ma korzystny wpływ na subiektywną ocenę zdrowia psychicznego oraz na ogólne biomarkery zdrowotne. Otrzymane przez naukowców rezultaty sugerują również, że orzechy mogą przeciwdziałać negatywnym skutkom okresów zwiększonego stresu w kontekście funkcjonowania mikrobioty jelitowej, przede wszystkim w przypadku kobiet. Jak mówią sami autorzy, wyniki te stanowią „kolejny dowód” na związek między konsumpcją orzechów włoskich a poprawą działania mózgu i układu pokarmowego.
56 g orzechów przez 16 tygodni
W badaniu wzięło udział 80 studentów, którzy przydzieleni zostali do grupy badanej lub do grupy kontrolnej. Uczestników poddano ocenie klinicznej na początku semestru nauki na uczelni, w trakcie sesji egzaminacyjnej i dwa tygodnie po jej zakończeniu. Orzechy spożywane były w ilości 56 g dziennie przez okres 16 tygodni.
Poprawa zdrowia psychicznego
„Okazało się, że osoby, które jadły pół szklanki orzechów włoskich każdego dnia, lepiej oceniały swój stan psychiczny”, wyjaśnia Herselman. „U studentów z grupy otrzymującej orzechy długofalowej poprawie uległy ponadto biomarkery metaboliczne i ogólna jakość snu”. W porównaniu z grupą kontrolną uczestnicy ci zaobserwowali też u siebie złagodzenie uczuć depresyjnych pomiędzy początkową a końcową oceną kliniczną. Natomiast studenci, którzy nie jedli orzechów, zgłaszali wyższy poziom stresu i nasilenie symptomów depresyjnych w okresie przedegzaminacyjnym.
Wpływ efektu placebo?
Mimo że wyniki te są bardzo obiecujące, prof. Bobrovskaya zaznacza, że „ze względu na mniejszą liczbę mężczyzn biorących udział w doświadczeniu konieczne są dalsze badania, które pozwolą ocenić w jakim stopniu wpływ orzechów na stres wśród studentów zależny jest od płci. Trzeba również wziąć pod uwagę, że nasze badanie nie było zaślepione, w związku z czym nie możemy wykluczyć działania efektu placebo”.
Źródła:
Przeczytaj także
Ile wody powinna wypijać dziennie osoba dorosła? Standardowa odpowiedź brzmi: 8 szklanek, czyli około dwóch litrów. Jak się jednak okazuje, zalecenie to nie ma solidnych podstaw naukowych. To prawda, że każdego dnia musimy dostarczać do organizmu wodę, jednak rzadko kiedy podkreśla się, że może ona pochodzić z różnorakich źródeł – kawy, herbaty, napojów oraz żywności niekoniecznie w formie płynnej.
Spożywanie dużych ilości żurawiny na przestrzeni kilku tygodni może pozytywnie wpływać na zdrowie mózgu i obniżać „zły” cholesterol LDL.
Na łamach czasopisma naukowego PloS Medicine ukazała się publikacja, która sugeruje, że picie kawy i herbaty jest związane z niższym ryzykiem rozwoju chorób naczyniowych mózgu i demencji.