Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Badania przeprowadzone przez naukowców z Hiszpanii wskazują, że spożywanie orzechów pozytywnie wpływa na rozwój mózgu w okresie nastoletnim.
Źródło kwasów omega-3
Wyniki uzyskane przez badaczy sugerują, że regularne jedzenie orzechów włoskich przez nastolatki może być korzystne w kontekście funkcji poznawczych i dojrzałości psychicznej. Orzechy te są bogatym źródłem wielonienasyconego kwasu tłuszczowego z rodziny omega-3 – kwasu alfa-linolenowego (ALA), który odgrywa fundamentalną rolę w rozwoju mózgu, szczególnie w okresie dorastania.
30 gramów orzechów dziennie
Badania, o których mowa, przeprowadzono na próbie 700 uczniów w wieku 11-16 lat z 12 szkół w Barcelonie. Zostali oni losowo przydzieleni do grupy otrzymującej 30 gramów orzechów włoskich dziennie bądź do grupy kontrolnej.
Złagodzenie objawów ADHD
Naukowcy zaobserwowali, że u nastolatków, które na przestrzeni 6 miesięcy badania spożywały orzechy przez co najmniej 100 dni (niekoniecznie pod rząd), polepszeniu uległa zdolność skupienia uwagi. Ponadto znaczącą poprawę w tym zakresie odnotowano wśród uczestników, u których występowały objawy zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD).
Poprawa inteligencji płynnej
Badacze zwracają uwagę, że w wyniku interwencji u nastolatków poprawiła się również tzw. inteligencja płynna, która „w mniejszym stopniu zależna jest od procesu uczenia się, a w większym od wrodzonych zdolności danej osoby. Ocenialiśmy inteligencję płynną za pomocą testów o rosnącym stopniu skomplikowania, w ramach których uczestnicy badania mieli za zadanie – przykładowo – odkryć schemat stojący za konkretnym ciągiem liter”, wyjaśnia jeden z autorów badania, dr Jordi Julvez z hiszpańskiego Institut d'Investigació Sanitària Pere Virgili w Tarragonie.
Korzyści tylko przy zaleconej wielkości spożycia
„Nie stwierdziliśmy istotnych statystycznie różnic pomiędzy grupą badaną a grupą kontrolną. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę stopień, w jakim uczestnicy realizowali zalecone przez nas spożycie orzechów, okazuje się, że interwencja żywieniowa miała korzystny wpływ – u nastolatków, które w największym stopniu trzymały się naszych wytycznych dotyczących ilości i czasu jedzenia orzechów, odnotowaliśmy poprawę funkcji neuropsychologicznych”.
Źródła:
Przeczytaj także
Nowe badania wskazują, że spożywanie nie tylko oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia, ale również jej mniej szlachetnej odmiany – pozyskiwanej z wytłoczyn – niesie ze sobą szereg korzyści zdrowotnych.
Dorośli, którzy dbają o odpowiednie nawodnienie, są zdrowsi, rzadziej cierpią na choroby przewlekłe i żyją dłużej – takie wnioski płyną z nowych badań przeprowadzonych przez naukowców z amerykańskich Narodowych Instytutów Zdrowia (NIH).
Nowe badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Australii Południowej wskazują, że orzechy włoskie mogą pozytywnie wpływać na zdrowie psychiczne i biomarkery metaboliczne.