Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Nowe badania wskazują, że spożywanie nie tylko oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia, ale również jej mniej szlachetnej odmiany – pozyskiwanej z wytłoczyn – niesie ze sobą szereg korzyści zdrowotnych.
Porównanie z innymi olejami
Oliwa z wytłoków pozyskiwana jest z pozostałości po oliwkach przeznaczonych na wyższej klasy olej z pierwszego tłoczenia. Oliwa z wytłoczyn charakteryzuje się trwałością, przystępną ceną i neutralnym smakiem. Jest ponadto bogatym źródłem kwasu oleinowego i prozdrowotnych związków bioaktywnych. Naukowcy z Hiszpanii postanowili porównać jej wpływ na zdrowie z dwoma innymi popularnymi olejami roślinnymi – zwykłym oraz wysokooleinowym olejem słonecznikowym.
Pionierskie badania z udziałem ludzi
„Kiedy rozpoczynaliśmy nasz projekt dostępne były już publikacje opisujące wyniki eksperymentów in vitro oraz doświadczeń przedklinicznych na zwierzętach, w których testowano niektóre składniki oliwy z wytłoczyn. Brakowało jednak badań obejmujących regularne spożywanie tego oleju przez ludzi. Z tego powodu postanowiliśmy ocenić wpływ oliwy z wytłoków oliwnych w codziennej diecie na zdrowie układu sercowo-naczyniowego, parametry związane z cukrzycą oraz otyłością – zarówno u osób zdrowych, jak i zagrożonych rozwojem chorób układu krążenia”, mówi zaangażowana w prace badawcze prof. Laura Bravo Clemente z hiszpańskiej Wyższej Rady Badań Naukowych (CSIC).
45 gramów oleju dziennie
Na przestrzeni przeszło czterech lat naukowcy przeprowadzili dwa randomizowane, kontrolowane badania kliniczne w układzie krzyżowym, w których udział wzięły 132 osoby – 65 z prawidłowym i 67 z nieprawidłowym stężeniem cholesterolu we krwi. „Badania były zaślepione, co oznacza, że uczestnicy nie wiedzieli jaki olej spożywają”, podkreśla współautorka publikacji, dr Raquel Mateos Briz z CSIC. Zamiast oliwy z wytłoczyn część ochotników otrzymywała standardowy olej słonecznikowy lub olej słonecznikowy wysokooleinowy. Codzienna dawka wynosiła 45 gramów.
Zdrowsza alternatywa
Wyniki doświadczeń pokazały, że regularne spożywanie oliwy z wytłoczyn miało pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. U osób badanych zaobserwowano polepszenie profilu lipidowego krwi, a także poprawę biomarkerów powiązanych z wrażliwością na insulinę. Co istotne, uwzględnienie w diecie oliwy istotnie zmniejszyło obwód talii uczestników badań, niezależnie od tego czy mieli oni prawidłowy czy podwyższony poziom cholesterolu w krwiobiegu. „Reasumując, można stwierdzić, że olej z wytłoków z oliwek jest zdrowszą alternatywą w stosunku do oleju słonecznikowego i oleju słonecznikowego wysokooleinowego, zarówno w przypadku osób zdrowych, jak i zagrożonych rozwojem chorób układu krążenia”, podsumowują autorzy.
Źródła:
Przeczytaj także
Dorośli, którzy dbają o odpowiednie nawodnienie, są zdrowsi, rzadziej cierpią na choroby przewlekłe i żyją dłużej – takie wnioski płyną z nowych badań przeprowadzonych przez naukowców z amerykańskich Narodowych Instytutów Zdrowia (NIH).
Wyniki badań naukowych wskazują, że atrakcyjność czekolady nie jest związana wyłącznie z jej smakiem, ale również ze złożonymi procesami fizykochemicznymi zachodzącymi w jamie ustnej.
Odkąd WHO w 2018 r. po raz pierwszy wezwała do globalnej eliminacji produkowanych przemysłowo tłuszczów trans - 43 kraje wdrożyły już praktyki w zakresie zwalczania tłuszczów trans w żywności, zapewniając ochronę 2,8 mld ludzi na całym świecie.