Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Wyniki badań naukowych wskazują, że atrakcyjność czekolady nie jest związana wyłącznie z jej smakiem, ale również ze złożonymi procesami fizykochemicznymi zachodzącymi w jamie ustnej.
Materiał zmiennofazowy
Badacze z brytyjskiego University of Leeds postanowili przyjrzeć się dokładnie temu, co dzieje się w jamie ustnej człowieka po spożyciu kawałka czekolady. Jako że czekolada należy do tzw. materiałów zmiennofazowych, w wyniku kontaktu ze śliną i językiem przechodzi ona przemiany, w których kluczową rolę odgrywa zawarty w niej tłuszcz.
Techniki z zakresu trybologii
Naukowcy przeprowadzili doświadczenia z wykorzystaniem ekskluzywnej odmiany ciemnej czekolady zawierającej 70-99% kakao, którą poddawano procesom przypominającym te zachodzące w jamie ustnej. W badaniach zastosowano techniki z zakresu trybologii, dziedziny zajmującej się oddziaływaniami pomiędzy powierzchniami ciał stałych znajdujących się w ruchu.
Cienka warstwa tłuszczu na języku
Badacze odkryli, że jednym z „kluczowych mechanizmów jest formowanie się «mostków» z masy kakaowej pomiędzy cząsteczkami kakao i kropelkami tłuszczu w emulsji” po spożyciu czekolady. Autorzy zaobserwowali również, że w trakcie przeżuwania uwalniana jest cienka warstwa tłuszczu, która pokrywa język i pozostałą powierzchnię jamy ustnej. To ona odpowiada za charakterystyczne wrażenie przyjemnej miękkości, które odczuwane jest przez cały czas pozostawania czekolady w ustach.
Zdrowsza czekolada o klasycznej teksturze?
Naukowcy są przekonani, że uzyskane przez nich rezultaty mogą przyczynić się do opracowania nowych rodzajów czekolady, nie różniących się teksturą od klasycznych wersji, ale korzystniejszych z punktu widzenia zdrowotnego. Zastosowane przez autorów techniki mogą ponadto okazać się przydatne w badaniu innych produktów zmiennofazowych, takich jak lody, margaryny czy sery.
Źródła:
Przeczytaj także
Działania opisane w niniejszym raporcie zostały zrealizowane w ramach Europejskiego Programu Stypendialnego ds. Oceny Ryzyka Żywnościowego (EU-FORA) 2021–2022. Celem pracy było zebranie danych o występowaniu zanieczyszczeń chemicznych w chlebie żytnio-pszennym sprzedawanym w Polsce…
Blisko 1,5 miliarda osób na całym świecie zmaga się z przewlekłymi dolegliwościami bólowymi. Liczba ta rośnie z roku na rok, jednak nadal nie dysponujemy skutecznymi metodami prewencji bólu. Nowe badania wskazują, że potencjalnie efektywne może być w tym kontekście większe spożycie ryb.
Według badań przeprowadzonych przez naukowców z Kalifornii i z Hiszpanii, jedzenie orzechów włoskich może przyczynić się do spowolnienia spadku zdolności poznawczych u osób starszych.