Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Wartość odżywcza orzechów włoskich
Jak wszystkie orzechy, orzechy włoskie zawierają dobre tłuszcze, takie jak tłuszcze jednonienasycone i wielonienasycone (PUFA), ale są również cennym wegetariańskim źródłem niezbędnych kwasów tłuszczowych omega-3. Zawierają również: żelazo, selen, wapń, cynk, witaminę E i niektóre witaminy z grupy B.
Czy orzechy włoskie są dobre dla mózgu?
Orzechy włoskie zawierają ważne substancje fitochemiczne, jak również duże ilości tłuszczów wielonienasyconych, które mogą być korzystne dla zdrowia i funkcjonowania mózgu. Omega-3 odgrywa ważną rolę, pomagając zmniejszyć stres oksydacyjny, ale również przyczyniają się do neurogenezy, czyli tworzenia neuronów. Podobnie jak dobre tłuszcze, również inne ważne składniki odżywcze, takie jak witamina E, foliany i kwas elagowy znajdujące się w orzechach włoskich, także przyczyniają się do neuroprotekcji i poprawy funkcji pamięci.
Wyniki badań
Wyniki badań pt. „The Walnuts and Healthy Aging Study”, opublikowane w The American Journal of Clinical Nutrition, wykazały, że spożycie orzechów włoskich przez zdrowe, starsze osoby miało niewielki wpływ na funkcje poznawcze, ale wywarło większy wpływ na osoby starsze, które paliły papierosy i miały niższe wyjściowe wyniki testów neuropsychologicznych.
W badaniu udział wzięło prawie 640 osób starszych mieszkających w Loma Linda w Kalifornii oraz w Barcelonie w Hiszpanii. Przez dwa lata grupa testowa włączała orzechy włoskie do swojej codziennej diety, a grupa kontrolna powstrzymywała się od ich stosowania.
Orzechy włoskie zawierają kwasy omega-3 i polifenole, które przeciwdziałają stresowi oksydacyjnemu i stanom zapalnym, a oba te czynniki są przyczyną spadku zdolności poznawczych.
Prof. Joan Sabaté, specjalizujący się w żywieniu człowieka i epidemiologii w Loma Linda University School of Public Health, przewodniczący zespołu, powiedział, że były to badania wpływu orzechów na funkcje poznawcze prowadzone jak dotąd na największą skalę. A opierając się na ich ustaleniach zdecydowanie uzasadnione jest kontynuowanie badań.
Prof. J. Sabaté i jego zespół, również jako pierwsi, odkryli efekt spożywania orzechów, zwłaszcza włoskich, na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi. Wyniki badań zostały opublikowane w New England Journal of Medicine w 1993 r.
Źródła: Loma Linda University Adventist Health Sciences Center, USA
https://www.farmingportal.co.za/index.php/farminglifestyle/food-and-health/3809-walnuts-may-slow-cognitive-decline-in-at-risk-elderly
Przeczytaj także
Zjawisko starzejącego się społeczeństwa widoczne jest w wielu państwach Europy, w tym także w Polsce. Wiąże się to z nowymi wyzwaniami ekonomicznymi, jak również społecznymi.
Najnowsze badanie naukowców z Instytutu Zdrowia Globalnego w Barcelonie (ISGlobal) wskazuje, że jak najbardziej. Orzechy pomagają obniżyć ciśnienie krwi, zmniejszają stres oksydacyjny, mogą być korzystne w cukrzycy i działają neuroprotekcyjnie. Do tej listy prozdrowotnych efektów dołączyć można jeszcze element...
Piramida Zdrowego Żywienia i Stylu Życia wraz z 10 zasadami i komentarzami jest prostym, krótkim i zwię złym sposobem przedstawienia zasad prawidłowego żywienia i najważniejszych elementów stylu życia, których realizacja daje szanse na prawidłowy rozwój, sprawność intelektualną i fizyczną oraz długie życie w zdrowiu.