Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
W 2022 roku 738,9 mln ludzi doświadczało głodu, 2,4 mld było umiarkowanie lub poważnie zagrożonych niedożywieniem, a ponad 3,1 mld nie miało dostępu do zdrowej diety. Pandemia zwiększyła liczbę chronicznie niedożywionych o 120 mln. Do 2030 roku szacuje się, że 590,3 mln ludzi będzie cierpieć z powodu głodu. Postępy w realizacji globalnych celów żywieniowych nie są jednakowe.
Planeta stoi przed kryzysami, przekraczając bezpieczne granice w sześciu z dziewięciu obszarów planetarnych, głównie związanych z systemami rolno-spożywczymi. Te systemy odpowiadają za 30% antropogenicznych emisji gazów cieplarnianych, co utrudnia osiągnięcie celów klimatycznych. Mimo celów Porozumienia Paryskiego, tempo ocieplenia się klimatu sugeruje luki w osiągnięciu celów. Systemy rolno-spożywcze stoją przed dylematem: zwiększać produkcję teraz, aby zaspokoić bieżące potrzeby, narażając jednocześnie przyszłe bezpieczeństwo żywności i odżywianie, czy ograniczać produkcję, aby zmniejszyć emisje? Tak postrzegane rozwiązanie kompromisowe prowadzi do bezczynności i zachęca klimatycznych sceptyków do działania.
Jednak rosnąca potrzeba pilności wymaga działań i zmiany narracji. Dostarczanie zdrowej żywności dla wszystkich, dzisiaj i jutro, jest kluczowe, podobnie jak dostosowanie transformacji systemów rolno spożywczych do działań klimatycznych. Systemy te powinny uwzględniać potrzeby bezpieczeństwa żywnościowego i odżywiania, ale jednocześnie wspierać działania związane z celami łagodzenia, adaptacji i odporności. Jednocześnie agenda klimatyczna może mobilizować finanse klimatyczne, aby odblokować potencjał tych systemów i napędzać ich transformację.
FAO określiła plan działania w 10 obszarach
Aby zrozumieć i zorganizować wiele działań wymaganych do transformacji globalnego systemu rolno-spożywczego, używane są różne metody klasyfikacji. Żadna z nich nie jest doskonała, wszystkie mogą odpowiadać na różne potrzeby. Niniejszy raport przyjmuje podejście sektorowe, gromadząc działania wokół konkretnych działań gospodarczych związanych z interesariuszami i instytucjami. Te dziesięć obszarów m.in. żywy inwentarz, rybołówstwo, uprawy, zdrowe diety jest dostosowane do warunków gospodarczych i decydentów politycznych. Skoncentrowanie się na sektorach sprzyja pragmatycznemu podejściu, łącząc działania z decydentami gospodarczymi. To pozwala na zaproponowanie holistycznego, systemowego i strategicznego podejścia, a jednocześnie przypisuje podobnym warunkom gospodarczym konkretną rolę i zestaw działań do wykonania na swoją skalę. Zróżnicowane podejście zapewnia inkluzywność, umożliwiając dostosowanie rozwiązań do lokalnych kontekstów.
W szerokim zakresie transformacji globalnego systemu rolno-spożywczego nakreślonego przez FAO w raporcie lista 120 działań w 10 obszarach może być przytłaczająca. Jednakże zbytnie uproszczenie tego procesu byłoby ryzykowne, ponieważ jednakowe rozwiązania mogą okazać się nieskuteczne. Te kamienie milowe reprezentują zarówno konkretne rezultaty, jak i istotne kroki, aby utrzymać nas na właściwej drodze.
Zapoznaj się z pełną treścią raportu: https://www.fao.org/interactive/sdg2-roadmap/assets/3d-models/inbrief-roadmap.pdf
Źródło: FAO
Przeczytaj także
Opracowanie ma służyć jako wskazówka dla przyszłych refleksji dotyczących polityki w zakresie badań naukowych i innowacji związanych z programem „Horyzont Europa”, strategią „od pola do stołu”, Europejskim Zielonym Ładem i nie tylko.
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi proponuje wprowadzenie obowiązkowego znaku graficznego, który miałby towarzyszyć oznakowaniu środków spożywczych zawierających owady
Ocena wpływu na zdrowie dodatku barwiącego żywność, dwutlenku tytanu (TiO2), została opublikowana przez Wspólny Komitet Ekspertów ds. Dodatków do Żywności (JECFA) Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) w dniu 24 listopada 2023 r.