Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Komisja Europejska opublikowała nowy raport „Food 2030”, który określa 11 ścieżek, w których badania i innowacje w zakresie systemów żywnościowych mogą zapewnić dodatkowe korzyści dla żywienia, klimatu, obiegu zamkniętego i społeczności.
Opracowanie ma służyć jako wskazówka dla przyszłych refleksji dotyczących polityki w zakresie badań naukowych i innowacji związanych z programem „Horyzont Europa”, strategią „od pola do stołu”, Europejskim Zielonym Ładem i nie tylko.
W raporcie określono 11 ścieżek działania, w ramach których badania naukowe i innowacje mogą konkretnie przynieść dodatkowe korzyści związane z żywieniem, klimatem, obiegiem zamkniętym i społecznościami na wielu poziomach: od lokalnego po międzynarodowy. Raport podkreśla również, że systemowe interdyscyplinarne i transdyscyplinarne podejście do badań naukowych i innowacji ma kluczowe znaczenie dla powodzenia i poprawy tych działań. Transformacje mają charakter nie tylko techniczny i akademicki; obejmują one także wymiar społeczny, prawny, gospodarczy, finansowy, etyczny i filozoficzny, które należy w pełni uwzględnić w przyszłej polityce i programach w zakresie badań naukowych i innowacji.
Pełna treść raportu - https://op.europa.eu/en/publication-detail/-/publication/abbb2634-9001-11ee-8aa6-01aa75ed71a1/language-en
Źródło: KE
Przeczytaj także
Ocena wpływu na zdrowie dodatku barwiącego żywność, dwutlenku tytanu (TiO2), została opublikowana przez Wspólny Komitet Ekspertów ds. Dodatków do Żywności (JECFA) Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) w dniu 24 listopada 2023 r.
FAO opublikowało raport, który zawiera przegląd różnych syntetycznych i biologicznych inhibitorów środowiskowych wraz z analizą możliwych konsekwencji ich stosowania dla bezpieczeństwa żywności.
Podczas 46. posiedzenia Komisji Kodeksu Żywnościowego (CAC) zostały przyjęte nowe normy dotyczące bezpieczeństwa i jakości żywności, co stanowiło szczególnie ważny krok po okresie pandemii Covid-19.