Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Uprawy białka roślinnego na dużą skalę i dwukrotny wzrost konsumpcji roślin strączkowych w Holandii może wydawać się odległą przyszłością, jednakże jest możliwe do osiągnięcia w ciągu najbliższych 6 lat. Takiego zdania są: Wageningen University & Research, holenderskie Ministerstwo Rolnictwa, Przyrody i Jakości Żywności, Południowa Organizacja ds. Rolnictwa i Ogrodnictwa, Larive International BV i Next Food Collective, pięciu inicjatorów planu „Ekonomicznie napędzana przemiana białek poprzez innowacje w łańcuchach (EPPIC)”.
Wg obliczeń firmy Deloitte plan ten katalizuje działalność gospodarczą o wartości 2,6 mld EUR i znacząco przyczynia się do osiągnięcia celów klimatycznych i przyrodniczych. Plan zapewnia również nowe perspektywy dla rolników w okresie przejściowym. W imieniu pięciu inicjatorów i 82 partnerów Ministerstwo złożyło wniosek do Holenderskiego Narodowego Funduszu Wzrostu.
Przejście od białek zwierzęcych do roślinnych nie postępuje wystarczająco szybko, aby osiągnąć holenderskie krajowe cele w zakresie klimatu, azotu i walki z wylesianiem, pomimo wielu wysiłków w rolnictwie, przemyśle spożywczym i nauce oraz kampanii skierowanych do konsumentów. W Holandii niewielu rolnikom udaje się uprawiać dochodowe rośliny wysokobiałkowe, aby zaopatrywać rynek w lokalne opcje. W rezultacie większość białek roślinnych w Holandii, w tym soja, nadal pochodzi z zagranicy. Pomimo intencji konsumentów, aby jeść mniej produktów pochodzenia zwierzęcego, stosunek spożycia produktów pochodzenia zwierzęcego do roślin pozostaje niezrównoważony. Potrzebne jest przyspieszenie przejścia.
Cel planu - wyższe plony
Ambicją partnerów planu jest podwojenie spożycia roślin strączkowych w Holandii do 2030 r. Aby osiągnąć ten cel, stawiają na kompleksowy plan dla rolnictwa, przemysłu spożywczego i konsumentów. Dla rolników plan koncentruje się na ekonomicznej wykonalności uprawy roślin bogatych w białko roślinne, takich jak soja, groch, bobik i łubin. Aby to zrobić, plony muszą wzrosnąć, a odporność roślin i upraw na choroby musi się poprawić. Przemysł spożywczy potrzebuje know-how, aby dostosować swoje procesy produkcyjne z importowanej soi do holenderskich roślin strączkowych.
Apel do konsumentów
Dla konsumentów chodzi o zmianę środowiska wyboru żywności, na przykład oferty w supermarkecie lub pozycji w menu. Dzięki temu każdy będzie miał kontakt z białkami roślinnymi w większej liczbie miejsc i sprawi to, że zrównoważony wybór będzie łatwym wyborem. Jedno z pytań badawczych dotyczy na przykład tego, czy spożywanie substytutów mięsa na bazie białek roślinnych jest niezbędnym etapem pośrednim, który ostatecznie prowadzi do spożywania roślin strączkowych, które są mniej przetworzone. W badaniach zwraca się również uwagę na aspekty zdrowotne.
Korzyści dla gospodarki i środowiska
Plan EPPIC łączy trwające badania i inne istniejące inicjatywy oraz uzupełnia brakującą wiedzę, aby przyspieszyć przemianę białek. Oczekuje się, że plan przyczyni się do przyspieszenia wzrostu aktywności gospodarczej w wysokości 2,6 mld EUR. A import soi może zostać zmniejszony o jedną trzecią. Korzyściom ekonomicznym towarzyszą również znaczące korzyści dla środowiska, w tym redukcja emisji ekwiwalentu CO2 o 640 mln kg, redukcja azotu o 10 mln kg oraz redukcja użytkowania gruntów o 7%.
Ponadto zdobyta wiedza ma znaczenie nie tylko w kraju, ale jest nieoceniona dla transformacji białek na całym świecie. Holandia ma już ogromne doświadczenie w zakresie innowacji w rolnictwie i całym łańcuchu żywnościowym.
Przeczytaj także
Celem projektu jest opracowanie nowatorskich, zrównoważonych i pożywnych hybrydowych analogów mięsa, opartych na technologii ekstruzji o wysokiej wilgotności, łączących białka roślinne ze składnikami pochodzącymi z produktów ubocznych ryb i drobiu, wodorostów, mikroalg i larw owadów.
Raport prezentuje spojrzenie na obecny stan rozwoju technologicznego, biznesowy i społeczny potencjał dywersyfikacji białek oraz identyfikację potrzeb i możliwości w zakresie badań i innowacji w celu dalszego przyspieszenia innowacji w tym rozwijającym się strategicznym sektorze.
Zapotrzebowanie na białka roślinne jest zaspokajane głównie przez białka sojowe. Jednak zapotrzebowanie na alternatywy niemodyfikowane genetycznie jest bardzo duże. Obecnie jest ono pokrywane głównie przez białka grochu, choć w przyszłości można by również skuteczniej wykorzystać ziemniaka. Optymalizacja przetwarzania pozwala na jeszcze efektywniejsze wykorzystanie surowców roślinnych. Wirówki przemysłowe, takie jak dekantery Flottweg, pomagają wykorzystać te cenne zasoby.