Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Ponad jedna trzecia audytów i kontroli organizowanych przez Dyrekcję Generalną ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności (DG SANTE) Komisji Europejskiej zajmie się w tym roku bezpieczeństwem żywności.
Zakres kontroli KE
W 2019 roku KE planuje przeprowadzić około 211 audytów i innych kontroli w państwach członkowskich UE oraz krajach spoza regionu. 34 procent audytów będzie skupiać się na bezpieczeństwie żywności, 14 procent na zdrowiu i dobrostanie zwierząt, a 9 proc. - zdrowiu roślin, 6 procent kontroli będzie dotyczyć jakości żywności i bezpieczeństwa pasz, a 4 procent będzie dotyczyć kontroli importu i działań następczych.
Cel kontroli
Celem jest zapewnienie właściwego wdrażania i egzekwowania przepisów UE dotyczących bezpieczeństwa i jakości żywności. Wyniki audytów zostaną podsumowane w sprawozdaniach przeglądowych jako podstawa do dyskusji z państwami członkowskimi na temat wspólnych wyzwań i zapewnienia najlepszych praktyk. Wyniki kontroli będą także dostępne publicznie.
Plany kontroli
Jednym z projektów realizowanych w 2019 r. będzie dalsze zmniejszenie liczby występowania ognisk salmonellozy w UE poprzez poprawę skuteczności programów kontroli żywca drobiowego. Wybuch salmonellozy wykryty w latach 2016-2017 w odniesieniu do polskich jaj stanowił ponad 500 zgłoszonych przypadków.
Komisja przyjrzy się prawidłowej realizacji programów zwalczania Salmonelli dla populacji drobiu w państwach członkowskich, w tym przeprowadzi audyty w Hiszpanii oraz Grecji.
W 2019 r. szczególny nacisk zostanie położony na kraje o znacznej produkcji lub importu mięsa końskiego oraz na te z dużą liczbą ognisk salmonellozy. Dwa audyty dotyczyć będą również cyklu produkcji tuńczyka oraz związanych z nim epidemii żywności.
Kontrole obejmujące Belgię, Irlandię, Polskę i Rumunię również dotyczyć będą mięsa końskiego, we Francji - produktów pochodzenia zwierzęcego i drobiu. W Polsce i Czechach przeprowadzone zostaną audyty drobiu, we Włoszech i Hiszpanii tuńczyka natomiast na Cyprze, w Dania i na Malcie skontrolowane zostaną produkty rybołówstwa.
Kontrole dotyczące importu tuńczyka spoza UE i tuńczyka z UE, produktów gotowych do spożycia (RTE) oraz środków polepszających żywność (dodatki do żywności, enzymy i środki aromatyzujące) również zakończą się w tym roku.
Belgia i Hiszpania będą podlegać audytom żywności RTE, a raport przeglądowy zostanie opublikowany w celu wsparcia polityki Komisji w zakresie zmniejszania liczby ognisk żywnościowych wywołanych przez tę kategorię. Pilotażowy program kontrolny w tych krajach został zorganizowany pod koniec 2017 r., a krótka seria kontroli miała miejsce w 2018 r.
Audyty kontroli urzędowych pod kątem ryzyka mikrobiologicznego żywności pochodzenia niezwierzęcego, takiej jak świeże owoce i warzywa, w tym mrożone produkty i nasiona przeznaczone do kiełkowania, planowane są w Egipcie, Serbii i Stanach Zjednoczonych, a także na Węgrzech, Litwie i Polsce.
W przypadku kontroli zanieczyszczeń w żywności, audyty zostaną przeprowadzone w Argentynie, Iranie i USA, natomiast kontrole występowania metali ciężkich będą powiązane z pracami dotyczącymi tuńczyka (Włochy i Hiszpania) oraz produktów rybołówstwa (Cypr, Dania i Malta).
W roku 2019 po programie pilotażowym w 2017 r. i czterech kontrolach w 2018 r. planowane są również kontrole oraz przygotowanie raportu poglądowego dla środków ulepszających żywność w Bułgarii, Grecji i we Włoszech.
Planowane są także audyty w krajach spoza UE, które poprosiły o zatwierdzenie eksportu różnych towarów. Są to żywe mięczaki dwuskorupowe z Korei Południowej, produkty pochodzenia zwierzęcego z Australii, Kanady, Paragwaju i Serbii, produkty drobiowe z Tajlandii i Ukrainy oraz produkty rybołówstwa z Brazylii, Ghany, Mauretanii, Namibii, Rosji i Tunezji.
W 2017 r. Komisja przeprowadziła 199 audytów i innych kontroli w zakresie bezpieczeństwa i jakości żywności, zdrowia i dobrostanu zwierząt oraz zdrowia roślin, w porównaniu z 208 w 2016 r. Łącznie 77 (39 procent) audytów obejmował bezpieczeństwo żywności w 2017 r.
Kontrole obejmowały skażenie fipronilem jaj i produktów jajecznych oraz synergię kontroli urzędowych z kontrolami przeprowadzanymi przez podmioty prowadzące przedsiębiorstwa spożywcze.
Program audytu i analizy zdrowia i żywności 2019 (PDF)
Źródło:
http://ec.europa.eu/food/audits-analysis/news_detail.cfm?id=108
Przeczytaj także
Komisja Europejska stale prowadzi działania mające na celu zapewnienie najwyższego poziomu bezpieczeństwa żywności we wszystkich krajach Wspólnoty. Istotną częścią tej strategii jest rozpowszechnianie informacji na temat procesów produkcji, kontroli jakości i wartości odżywczej dostępnych na europejskim rynku artykułów spożywczych...
Unijny system bezpieczeństwa żywności jest przeciążony – twierdzą kontrolerzy Europejskiego Trybunału Obrachunkowego. Zdaniem kontrolerów ani Komisja Europejska ani państwa członkowskie nie mają obecnie zdolności do pełnego wdrożenia systemu, a część kontroli obejmuje niektóre grupy substancji chemicznych częściej niż inne.
Komisja Europejska planuje wprowadzić nowy limit dla przemysłowych kwasów tłuszczowych trans w żywności – proponowane regulacje przewidują ograniczenie ich dopuszczalnej zawartości do maksymalnie 2 g na 100 g tłuszczu w produkcie. Ma to szczególne znaczenie dla krajów Europy Wschodniej, gdzie wciąż odnotowuje się niebezpiecznie wysokie poziomy...
Czy możemy ufać systemom bezpieczeństwa żywności i czy są one zrównoważone? Specjaliści biorący udział w nowelizacji normy ISO 22000 wyjaśniają, dlaczego nowa wersja normy to odpowiedź na rosnące globalne wyzwania dotyczące bezpieczeństwa żywności.