Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
W dniu 18 kwietnia 2023 r. Główny Inspektor JHARS oraz Dyrektor Polskiego Centrum Akredytacji podpisali porozumienie w sprawie współpracy w zakresie nadzoru nad akredytowanymi jednostkami certyfikującymi w zakresie rolnictwa ekologicznego i produkcji ekologicznej oraz produktów regionalnych i tradycyjnych.
- Obie instytucje sprawują nadzór nad działalnością akredytowanych jednostek certyfikujących. Liczę, że zacieśnienie naszej współpracy pozwoli na lepsze wsparcie rozwoju polskiego rolnictwa ekologicznego, produktów regionalnych i tradycyjnych wysokiej jakości – powiedział Przemysław Rzodkiewicz Główny Inspektor JHARS.
Celem porozumienia jest ustanowienie zasad współpracy, w tym zasad wymiany informacji, w ramach nadzoru sprawowanego przez PCA oraz nadzoru sprawowanego przez Głównego Inspektora JHARS nad upoważnionymi przez organ właściwy i akredytowanymi przez PCA jednostkami certyfikującymi, działającymi w zakresie rolnictwa ekologicznego i produkcji ekologicznej oraz produktów posiadających zarejestrowane nazwy jako chronione nazwy pochodzenia (ChNP), chronione oznaczenia geograficzne (ChOG) lub będących gwarantowanymi tradycyjnymi specjalnościami (GTS).
Porozumienie z dnia 18 kwietnia 2023 r. uwzględnia przede wszystkim zmiany przepisów prawa w sektorze jakości żywności i zastępuje dotychczasowe porozumienie w tym zakresie z dnia 27.11.2019 r.
Przeczytaj także
Na mocy rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii ustanowiono zakaz przywozu z Ukrainy takich produktów jak m.in. zboża, owoce i warzywa, mięso drobiowe, jaja, len i konopie
Komisja Europejska opublikowała raport techniczny, który jest wynikiem projektu mającego na celu gromadzenie informacji na temat potencjalnych zagrożeń oszustw żywnościowych, stwierdzonych przez organy państw członkowskich oraz metod kontroli służących do wykrywania oszustw w łańcuchu rolno-spożywczym.
Jako branża apelujemy o wsparcie i równe traktowanie. Obecna sytuacja spowodowana wojną w Ukrainie wpłynęła na gwałtowny wzrost cen produkcji makaronów - w tym koszty energii, gazu oraz wynagrodzenia pracowników.