Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Aby lepiej chronić najmłodszych konsumentów EFSA przygotowała szereg zaleceń dotyczących pozostałości pestycydów w żywności. Propozycje organizacji w zakresie zaleceń stanowią jedną z części kompleksowej oceny bezpieczeństwa pozostałości pestycydów w żywności przeznaczonej dla niemowląt i małych dzieci.
Aby przeprowadzić szczegółową ocenę eksperci z EFSA zastosowali wytyczne opracowane przez Komitet Naukowy z 2017 roku w sprawie oceny substancji w żywności przeznaczonej dla niemowląt poniżej 16 tygodnia życia oraz wykorzystali dostępną literaturę w zakresie czynników wpływających na rozwój organizmu u małych dzieci i niemowląt.
Zalecenia
Zgodnie z opinią EFSA, aby zmniejszyć narażenie niemowląt na działanie pozostałości pestycydów należy zmodyfikować wyznaczone maksymalne poziomy pozostałości niektórych pestycydów, które mogą być obecne w żywności przeznaczonej dla małych dzieci i niemowląt, w świetle aktualnych danych, dotyczących ich wpływu na zdrowie. Rzetelny przegląd pozwoli zmodyfikować dawki, jeśli będzie to konieczne i, tym samym, zapewni wystarczającą ochronę dla niemowląt poniżej 16 tygodnia życia, nawet przy bardzo wysokich możliwych poziomach ekspozycji. Określone bezpieczne poziomy pozostałości pestycydów w żywności dla niemowląt w wieku poniżej 16 tygodnia życia można ustalić zgodnie z wytycznymi Komitetu Naukowego EFSA.
W przypadku niemowląt powyżej 16 tygodnia życia aktualne podejście do ustalania maksymalnych poziomów, zgodnie z opinią EFSA, jest wciąż uważane za właściwe i nie ma konieczności modyfikacji wyznaczonych wartości.
Jak twierdzi Gerrit Wolterink, przewodniczący grupy roboczej, która opracowała opinię: „Dzięki postępowi w nauce wiemy więcej o rozwoju małego dziecka. Wiedza ta oraz wytyczne EFSA pozwoliły nam wyciągnąć odpowiednie wnioski, dotyczące potrzeby zwiększenia poziomu bezpieczeństwa niektórych pestycydów w diecie niemowląt poniżej 16 tygodnia życia”. Ekspert dodaje również, iż w świetle dostępnych dowodów naukowych obecnie stosowane środki ochronne można nadal stosować u niemowląt powyżej 16 tygodnia życia.
Opinia powstała na zlecenie Komisji Europejskiej. Na jej podstawie zaktualizowano porady dostarczone w 1997/1998 roku przez Komitet Naukowy ds. Żywności, który przed powstaniem EFSA w 2002 roku dostarczał Komisji porad dotyczących bezpieczeństwa żywności.
Opinia naukowa na temat pozostałości pestycydów w żywności dla niemowląt i małych dzieci dostępna jest na stronie internetowej EFSA:
https://www.efsa.europa.eu/en/efsajournal/pub/5286
Źródło:
Pesticide residues: new advice on foods for infants and young children, EFSA http://www.efsa.europa.eu/en/press/news/180628
Przeczytaj także
Ocena bezpieczeństwa enzymu α-amylazy z genetycznie modyfikowanej bakterii Bacillus licheniformis, procesu Gneuss 2 stosowanego w recyklingu plastiku PET oraz stosowania gumy guar (E 412) w żywności dla niemowląt poniżej 16 tygodnia życia...
Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) ogłosił, że ponad 96% próbek żywności analizowanych w 2016 roku pod kątem pozostałości pestycydów mieści się w granicach norm prawnych a w około 51% próbek nie wykryto jakichkolwiek pozostałości....
26 lutego 2018 r. opublikowano rozporządzenie Komisji nr 2018/290 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 1881/2006 w odniesieniu do najwyższych dopuszczalnych poziomów estrów glicydowych kwasów tłuszczowych w olejach i tłuszczach roślinnych...