Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
USDA prognozuje, że światowa produkcja winogron stołowych w sezonie 2020/21 wzrośnie o niecały 1% i wyniesie 25,7 mln ton.
Prognoza produkcji w Chinach
Największym producentem winogron stołowych na świecie są Chiny, produkujące ponad 42% światowej produkcji winogron stołowych. USDA prognozuje, że produkcja winogron w Chinach wzrośnie o ok. 4% do 11 mln t. Przewiduje się, że Chiński eksport wzrośnie o 16% r/r do poziomu 420 tys. t, na co wpływ będzie miało głównie konsekwentne podnoszenie jakości owoców, wynikające z nowych technik uprawy. Wzrost eksportu zostanie skierowany na rynki azjatyckie. Oczekuje się, że konserwatywne zakupy importerów z powodu COVID-19 wywrą presję na ograniczenie o ok. 8% importu na rzecz dostaw krajowych.
Sytuacja w Indiach oraz Turcji
Drugim producentem winogron stołowych na świecie, z ok. 11% udziałem, są Indie. Jednocześnie w sezonie 2020/21 produkcja winogron stołowych w tym kraju ma spaść o 4% do 3 mln t, ale ok. 86% produkcji jest konsumowanej w kraju.
Produkcja winogron stołowych w Turcji, trzeciego największego producenta na świecie z prawie 8% udziałem w światowej produkcji, spadnie w sezonie 2020/21 o 2,5% w wyniku szkód, spowodowanych gradem letnim w regionie Morza Egejskiego, wpływających na obniżenie plonów oraz jakości winogron. Oczekiwany jest 2,5% spadek eksportu głównie na rynki Bliskiego Wschodu, Rosji i Ukrainy.
Największym eksporterem na świecie winogron stołowych jest Chile
Produkcja w Chile w sezonie 2020/21 pozostanie na niezmienionym poziomie 785 tys. t. co oznacza zatrzymanie, obserwowanego od sezonu 2012/13, spadku produkcji. Oczekuje się, że wyższa produkcja wynikająca z korzystnych warunków pogodowych i lepszych zasobów wody zrównoważy straty wynikające z dalszego zmniejszania się powierzchni uprawy. Oczekuje się, że stabilne dostawy utrzymają eksport na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego tj. 620 tys. t i 18% całego światowego eksportu.
W sezonie 2020/21 produkcja winogron stołowych w UE spadnie o 11%
Wg danych USDA produkcja winogron stołowych w UE spadnie o 11% do 1,4 mln t, ponieważ Włochy, państwo członkowskie o największej produkcji w UE, doświadczyły silnych mrozów podczas kwitnienia, a jesienią następowały niszczące deszcze i grad. Mimo to oczekuje się doskonałej jakości winogron ze względu na wysokie letnie temperatury. Z powodu spadku produkcji przewiduje się w UE spadek poziomu konsumpcji, która osiągnie najniższy poziom od co najmniej 2001/02. Mimo to kraje Unii Europejskiej łącznie są na trzeciej pozycji, jako najwięksi konsumenci winogron stołowych na świecie, z 8% udziałem w światowej konsumpcji, zaraz za Chinami i Indiami. Jednocześnie Unia Europejska pozostaje największym światowym importerem winogron stołowych, zagospodarowując 20% światowego eksportu tych owoców (drugie 20% importuje USA).
Rynek polski a import i eksport winogron
W Polsce w odróżnieniu od rosnącej produkcji winogron na wino, nie ma towarowych plantacji winogron stołowych (jak na razie - nie wiadomo co przyniosą obserwowane znamy klimatu). Import świeżych winogron przez Polskę wynosi ok. 117 tys. t za ok. 163 mln EUR, co stanowi 2% światowego eksportu, zajmując 12. miejsce w rankingu. Winogrona świeże sprawdzamy głównie z Włoch (34% całego importu), Peru (12% importu), Niemiec (11% importu), Chile (9% importu) i RPA (6% importu). Eksportujemy z Polski nieznaczne ilości świeżych winogron, ok. 2,5 tys. t, tj. ok 2,5% całego importu, głównie do Ukrainy (80% eksportu), Niderlandów (4,5%) i na Białoruś (4,5%).
Źródło: www.agronomist.pl
Przeczytaj także
Zbliża się 1 stycznia 2021, czyli dzień, w którym zakończy się okres przejściowy dot. Brexitu. Oznacza to koniec swobodnego przepływu towarów między Wielką Brytanią i członkami UE.
Rokitnik to znana od starożytności roślina lecznicza. Chińskie przysłowie mówi: „jedz rokitnik, a krew twoja będzie uzdrowiona”. Polscy plantatorzy i naukowcy od trzech dekad obserwują jego renesans.
Wojewódzki Inspektor może zezwolić handlowcom owocami i warzywami na stosowanie specjalnego wzoru oznakowania opakowań.