Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Według pierwszych, bardzo jeszcze wstępnych prognoz, tegoroczne zbiory rzepaku na Ukrainie mogą wynieść 2,6 mln t i być o prawie 24% wyższe niż rok wcześniej. Jest to najwyższy poziom odnotowany w ciągu ostatnich 10 lat.
Wolumen produkcji
Wprawdzie sam wolumen produkcji nie jest wysoki (zbliżony do polskiego), niemniej nasz wschodni sąsiad należy do czołowych światowych eksporterów tego surowca – jest trzeci po Kanadzie i Australii. W nadchodzącym sezonie sprzedaż zagraniczna rzepaku z Ukrainy może sięgnąć 2,4 mln t wobec 2,2 mln t szacowanych w sezonie bieżącym i 1,0 mln t w sezonie 2015/16.
Rynek unijny
Znaczna część rzepaku trafia na rynek unijny. Według danych Eurostatu, w 2017 r. kraje UE zaimportowały łącznie 1,8 mln t rzepaku z Ukrainy, ponad 2-razy więcej niż rok wcześniej, przede wszystkim ze względu na większe zakupy dokonywane przez Holandię i Niemcy.
W przypadku Polski w 2017 r. Ukraina była trzecim dostawcą rzepaku – po Węgrzech i Czechach. Sam wolumen zakupów był jednak niewielki – z Ukrainy zaimportowaliśmy 65,4 tys. t tego surowca, o 62% mniej niż w 2016 r. Było to związane z ubiegłorocznymi wysokimi zbiorami w kraju (2,7 mln t).Tempo unijnego eksportu pszenicy jest znacznie niższe niż przed rokiem, co przeciwdziała podwyżkom cen tego zboża.
Przeczytaj także
Według danych IERiGŻ od kilku lat rośnie przemysłowy przemiał zbóż. Widoczne było to również w 2017 r., oraz w pierwszych miesiącach br. Ubiegłoroczne wyższe zbiory zbóż oraz mniejszy eksport przełożyły się na wzrost...
Tempo unijnego eksportu pszenicy jest znacznie niższe niż przed rokiem, co przeciwdziała podwyżkom cen tego zboża, podczas gdy na świecie od początku br. utrzymują się lekkie wzrostowe tendencje cen pszenicy.
Wstępne prognozy dla produkcji rzepaku w sezonie 2018/19 wskazują na jej możliwy wzrost na Ukrainie i w Kanadzie oraz stabilizację w UE.