Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Rośnie przemiał zbóż
Według danych IERiGŻ od kilku lat rośnie przemysłowy przemiał zbóż. Widoczne było to również w 2017 r., oraz w pierwszych miesiącach br. Ubiegłoroczne wyższe zbiory zbóż oraz mniejszy eksport przełożyły się na wzrost dostępności ziarna na rynku krajowym. W rezultacie mocno zwiększono produkcję mąk, kasz, makaronu oraz pieczywa.
Produkcja mąki pszennej
Dane GUS dla przedsiębiorstw zatrudniających 50 osób i więcej wskazują, że w styczniu i lutym br. wyprodukowano 294 tys. t mąki pszennej, czyli o ponad 5% więcej niż w analogicznym okresie 2017 r. Jeszcze większy, po prawie 15-proc., wzrost odnotowano w przypadku mąki żytniej. Jej popularność w ostatnich latach systematycznie wzrasta. Pomiędzy 2010 r. a 2017 r. produkcję zwiększono o 29%. Dla porównania produkcja mąki pszennej w tym okresie wzrosła o 17%. Niemniej mąka żytnia nadal pozostaje artykułem dość niszowym – w pierwszych dwóch miesiącach br. wyprodukowano jej zaledwie 28,5 tys. t.
Duży wzrost na początku 2018 r.
Po ubiegłorocznym spadku, początek bieżącego roku przyniósł duże wzrosty również w przypadku kasz. Tu najbardziej popularne są kasze jęczmienne, których produkcja w styczniu-lutym wyniosła 4,2 tys. t, tj. o ponad 12% więcej w relacji rocznej.
Produkcja makaronu
Produkcję makaronu w dużych zakładach zwiększono o ponad 9% do 27 tys. t, zaś pieczywa świeżego o prawie 2% do 160 tys. t. Podobnie jak w przypadku mąki, większe przyrosty dotyczą pieczywa żytniego, którego produkcja wyniosła 10,2 tys. t, o 3% więcej niż w analogicznym okresie 2017 r.
Przeczytaj także
Tempo unijnego eksportu pszenicy jest znacznie niższe niż przed rokiem, co przeciwdziała podwyżkom cen tego zboża, podczas gdy na świecie od początku br. utrzymują się lekkie wzrostowe tendencje cen pszenicy.
Od początku bieżącego roku utrzymują się lekkie wzrostowe tendencje światowych cen zbóż. Czwartkowy raport Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych może przyspieszyć tempo podwyżek cen kukurydzy i wyhamować je w przypadku pszenicy.
W ostatnich tygodniach pojawiły się bardzo wstępne prognozy dotyczące światowego bilansu popytu i podaży pszenicy w sezonie 2018/19. Pomimo, że na razie w pewnych punktach są one dość rozbieżne, wskazują na możliwość wzrostu cen...