Bezpieczeństwo żywności i żywienia - komentarz
Centrum Prawa Żywnościowego
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawił projekty dwóch ustaw: projekt ustawy o ochronie roślin przed agrofagami (druk UC151) i projekt ustawy o Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa (druk UC152).
Obydwie ustawy mają za zadanie zastąpić obecnie obowiązującą ustawę o ochronie roślin z 18 grudnia 2013 r. Oprócz tego ustawy mają wprowadzić do polskiego porządku prawnego przepisy rozporządzeń Parlamentu Europejskiego i Rady (UE): 2016/2031 w sprawie środków ochronnych przeciwko agrofagom roślin i 2017/625 w sprawie kontroli urzędowych i innych czynności urzędowych przeprowadzanych w celu zapewnienia stosowania prawa żywnościowego i paszowego oraz zasad dotyczących zdrowia i dobrostanu zwierząt, zdrowia roślin i środków ochrony roślin.
Planowany termin wejścia w życie ustaw nie jest określony, trwają bowiem konsultacje publiczne, jednakże zakładane jest równoległe wejście w życie obydwu ustaw.
Przeczytaj także
13 marca 2019 r. Trybunał Sprawiedliwości UE (dziesiąta izba) wydał wyrok w sprawie C-195/18 (Postępowanie karne przeciwko Prokuratura Okręgowa w Piotrkowie Trybunalskim i in). Wyrok odnosi się do stosowania stawek podatku akcyzowego przy produkcji piwa, jednakże jest ważny także z punktu widzenia prawa żywnościowego.
16 kwietnia wejdzie w życie rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2019/506 z dnia 26 marca 2019 r. zezwalające na wprowadzenie na rynek D-rybozy jako nowej żywności. D-ryboza jest monosacharydem, który jest wytwarzany w drodze fermentacji z zastosowaniem szczepu Bacillus subtilis.
Opublikowano decyzję Prezesa UOKiK nr DIH-1/12/2019 z 14 lutego 2019 r. Decyzja ta jest warta uwagi z racji omówienia w niej znaczenia, jakie daje oznaczenie produktu jako „wiejski” oraz roli oznaczeń produktów, ze szczególnym uwzględnieniem oznaczeń wprowadzających w błąd.
Polecane produkty