Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Opublikowano decyzję Prezesa UOKiK nr DIH-1/12/2019 z 14 lutego 2019 r. Decyzja ta jest warta uwagi z racji omówienia w niej znaczenia, jakie daje oznaczenie produktu jako „wiejski” oraz roli oznaczeń produktów, ze szczególnym uwzględnieniem oznaczeń wprowadzających w błąd.
Produkt „bułka kartoflana z ziarnami – produkt głęboko mrożony” był oferowany konsumentom jako „bułka wiejska z ziarnami”, zaś „bułka ziemniaczana jasna – produkt głęboko mrożony” jako „bułka wiejska”.
Prezes UOKiK stwierdził, że informacje o produkcie występujące w nazwie produktu uwidocznionej w miejscu sprzedaży, odnoszące się do jego „wiejskości”, nie charakteryzowały go rzetelnie. Modyfikacje nazwy pieczywa wprowadzały konsumentów w błąd. Wywoływały bowiem skojarzenia z wiejską, tradycyjną (prostą) metodą produkcji, a więc były nieadekwatne do pozostałych elementów oznakowania, wskazujących, że bułki te były wypiekane z produktu głęboko mrożonego na miejscu w sklepie i zawierały w składzie m.in. środek do przetwarzania mąki (kwas askorbinowy), a także dodawany jako wyodrębniony z mąki składnik gluten pszenny.
Odnośnie pojęcia „produkt wiejski” stwierdzono, że określenia typu „wiejski” nie stanowią neutralnej, ogólnikowej informacji, tylko wyróżniają produkt pod względem jego jakości na tle innych, podobnych produktów, a nie oznakowanych w taki sposób, i są istotnym źródłem informacji o produkcie, w tym o jego składzie i sposobie produkcji (por. wyrok NSA z 29 września 2017 r., II GSK 3530/15). Nie ulega bowiem wątpliwości, że produkt „wiejski” budzi skojarzenia z produktem posiadającym cechy i właściwości zbliżone do produktu wytwarzanego na „wsi” w potocznym rozumieniu, tj. w procesie produkcyjnym opartym na wiejskiej, tradycyjnej (prostej) metodzie produkcji, z użyciem naturalnych, niegdyś stosowanych składników, bez substancji dodatkowych.
Przeczytaj także
W marcu 2019 r. Komisja Europejska dokonała rejestracji dwóch nowych nazw w rejestrze gwarantowanych tradycyjnych specjalności. Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2019/486 oraz 2019/487.
W lutym 2019 r. Komisja Europejska zarejestrowała dwie nowe chronione nazwy pochodzenia produktu i dokonała jednej zmiany specyfikacji. Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2019/218, 2019/281 z dnia 12 lutego 2019 r. oraz 2019/332 z dnia 20 lutego 2019 r.
Powołanie z dniem 1 stycznia 2019 r. Głównego Inspektoratu Rybołówstwa Morskiego powoduje konieczność dostosowania prawa do pojawienia się nowego organu i określenia zasad współpracy między organami administracji.