Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Alternatywa dla zwykłych diet
Wyniki najnowszych badań wskazują, że otyłe kobiety tracą więcej masy ciała i w większym stopniu poprawiają markery zdrowotne stosując „przerywany post” w porównaniu z tradycyjną, ściśle kontrolowaną dietą redukcyjną. „Ciągłe restrykcje dietetyczne to najpowszechniejszy sposób, w jaki kobiety cierpiące na otyłość starają się pozbyć nadmiaru kilogramów. Niestety badania pokazują, że długoterminowe przestrzeganie mocno ograniczającej diety stanowi ogromne wyzwanie dla wielu osób. Dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się alternatywnemu rozwiązaniu”, mówi główna autorka publikacji, dr Amy Hutchison z Uniwersytetu w Adelajdzie w Australii.
Korzyści z czasowego postu
W badaniu wzięło udział 88 kobiet, które przez okres 8 tygodni żywiły się w sposób zalecony im przez naukowców. Uczestniczki, które stosowały dietę z deficytem energetycznym na poziomie 30% oraz okresami postu, straciły więcej masy ciała i tkanki tłuszczowej niż osoby na tradycyjnej diecie redukcyjnej z takim samym deficytem energetycznym. Natomiast samo przestrzeganie postu bez restrykcji kalorycznych przyczyniło się do większej utraty wagiw porównaniu z kobietami na diecie kontrolnej.
Poprawa parametrów zdrowotnych
W badaniu wzięto także pod uwagę efekt zdrowotny analizowanych diet. U kobiet, które stosowały jednoczesne ograniczenie podaży energii i okresy postu, odnotowano poprawę parametrów zdrowotnych. „Trzymanie się diety redukcyjnej w połączeniu z «przerywanym postem» spowodowało znaczną utratę masy ciała oraz obniżenie m.in. markerów związanych z ryzykiem rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego”, podkreśla dr Hutchison. Uczestniczki, u których wprowadzono „przerywany post” spożywały śniadania, a następnie powstrzymywały się od jedzenia na okres 24 godzin, po czym na kolejną dobę wracały do spożywania posiłków, a przez następne 24 godziny znów pościły.„Niektóre kobiety chudły nawet 0,5-1 kg tygodniowo”, zaznacza australijska badaczka.
Trwają dalsze badania
„Nasze badanie stanowi kolejny dowód na to, że okresy postu, przynajmniej w krótkiej perspektywie, mogą być korzystniejsze dla zdrowia i potencjalnie skuteczniejsze w zmniejszaniu masy ciała niż zwykła dieta redukcyjna”, mówi Leonie Heilbronn, adiunkt na Uniwersytecie w Adelajdzie. „Nasze wyniki wskazują, że «przerywany post» jest skuteczniejszy niż tradycyjna dieta o obniżonej kaloryczności, jednak wciąż nie znamy dokładnych mechanizmów wpływających na kontrolę łaknienia, która może odpowiadać za ten efekt”, podsumowuje dr Heilbronn. Trwają kolejne badania, mające na celu ocenę skuteczności takich rozwiązań żywieniowych zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.
Źródła:
Przeczytaj także
Można zauważyć, że trend healthy rozwija się i samo mówienie o tym, że produkt nie zawiera wybranych składników czy niezdrowych elementów już nie jest nowością czy wyróżniającym się elementem propozycji. Healthy 2.0. – nowa fala omawianego trendu, idzie w kierunku wzbogacenia, wygody i odkrywania lokalnych składników na nowo...
Spożywanie kolacji o wcześniejszej porze lub odczekanie przynajmniej 2 godzin pomiędzy ostatnim posiłkiem a snem wiąże się z niższym ryzykiem nowotworu piersi i nowotworu prostaty. W przypadku osób, które jedzą kolację przed godz. 21:00 albo czekają po jej spożyciu co najmniej 2 godziny zanim pójdą spać...
Zdrowa przekąska to sposób na pełnowartościowy posiłek w ciągu dnia. Niezależnie od tego, czy chodzisz do szkoły, na uczelnię czy do pracy ważne jest, aby między głównymi posiłkami dostarczać organizmowi energii, która pozwoli duchowi i ciału pracować na najwyższych obrotach. Co wybrać, aby przekąska była zdrowa, łatwa w przechowaniu i dało się ją zjeść w każdych warunkach?