Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Najpóźniej 21:00
Spożywanie kolacji o wcześniejszej porze lub odczekanie przynajmniej 2 godzin pomiędzy ostatnim posiłkiem a snem wiąże się z niższym ryzykiem nowotworu piersi i nowotworu prostaty. W przypadku osób, które jedzą kolację przed godz. 21:00 albo czekają po jej spożyciu co najmniej 2 godziny zanim pójdą spać, prawdopodobieństwo rozwoju raka jest o 20% mniejsze w porównaniu z osobami, których ostatni posiłek przypada po godz. 22:00 lub które kładą się do łóżka bezpośrednio po kolacji. Do takich wniosków doszli hiszpańscy badacze z Instytutu Zdrowia Globalnego w Barcelonie (ISGlobal), którzy jako pierwsi postanowili zbadać zależność pomiędzy porami posiłków i snem a ryzykiem rozwoju nowotworów.
Zaburzenia cyklu dobowego
Celem pracy hiszpańskich naukowców było sprawdzenie czy godziny spożywania posiłków i rytm snu mogą mieć związek z występowaniem raka piersi i raka prostaty – dwóch najczęściej spotykanych rodzajów nowotworów na świecie, na które znaczący wpływ mają zaburzenia tzw. cyklu dobowego, czyli naszego wewnętrznego „zegara biologicznego”. Naukowcy przeanalizowali codzienne nawyki, a także chronotyp badanych osób – indywidualnie uwarunkowaną skłonność do większej aktywności we wcześniejszych lub późniejszych porach dnia. Wzięto pod uwagę 621 przypadków raka prostaty oraz 1205 przypadków raka piersi, a jako grupa kontrolna posłużyły dane zebrane od 872 mężczyzn oraz 1321 kobiet dobranych losowo spośród pacjentów podstawowej opieki medycznej.
Wcześniej – zdrowiej
„Przesunięcie posiłków na wcześniejsze godziny w ciągu dnia koreluje z niższym ryzykiem rozwoju raka”, wyjaśnia Manolis Kogevinas, główny autor publikacji. Naukowiec zaznacza, że uzyskane przez jego zespół wyniki „pokazują jak ważne jest, by w badaniach nad dietą i nowotworami brać pod uwagę rytm dobowy”. Ponadto, jeśli uda się potwierdzić rezultaty badania, „konieczne będzie zrewidowanie aktualnych rekomendacji dotyczących prewencji chorób nowotworowych, które nie uwzględniają pór spożywania posiłków. Może to mieć szczególnie duże znaczenie dla mieszkańców krajów południowoeuropejskich, gdzie późne kolacje są tradycyjnym zwyczajem.”
Konieczne dalsze badania
Dotychczasowe dowody naukowe uzyskane w badaniach na zwierzętach wskazują, że czas spożywania posiłków ma „istotne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania metabolizmu i nie jest obojętny dla zdrowia”, wyjaśnia Dora Romaguera, badaczka z ISGlobal i współautorka pracy. Dodaje ona, że „konieczne są dalsze badania z udziałem ludzi, które pozwolą lepiej zrozumieć jaki wpływ na metabolizowanie pożywienia mogą mieć pory snu”.
Źródła:
Przeczytaj także
Odsetek Polaków zmagających się z nadwagą i otyłością stale wzrasta, także w grupie najmłodszych. Instytut Żywności i Żywienia apeluje o podjęcie efektywnych programów profilaktyki i leczenia otyłości oraz zapowiada program IV Narodowego Kongresu Żywieniowego 2019, który będzie dotyczył tego obszaru. Zapraszamy!...
Zdrowa przekąska to sposób na pełnowartościowy posiłek w ciągu dnia. Niezależnie od tego, czy chodzisz do szkoły, na uczelnię czy do pracy ważne jest, aby między głównymi posiłkami dostarczać organizmowi energii, która pozwoli duchowi i ciału pracować na najwyższych obrotach. Co wybrać, aby przekąska była zdrowa, łatwa w przechowaniu i dało się ją zjeść w każdych warunkach?
Zespół naukowców kierowany przez dra Jonathana Johnstona z Uniwersytetu w Surrey w Wielkiej Brytanii zbadał wpływ zmiany pór posiłków, czyli tzw. „przerywanego postu” (ang. intermittent fasting), na wartość energetyczną diety, skład ciała oraz parametry krwi...