Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
W ostatnich latach przedsiębiorcy mierzą się z nowymi, złożonymi wyzwaniami jakie przynoszą im nowe regulacje w obszarze zrównoważonego rozwoju. Regulacje te nakładają na przedsiębiorców nowe obowiązki, które mają przyczynić się do osiągniecia ambitnym celów stawianych sobie przez prawodawcę unijnego i wynikających z Europejskiego Zielonego Ładu.
Celami tymi są przede wszystkim redukcja emisji – tak, aby Europa osiągnęła neutralność klimatyczną do roku 2050 – jak i przejście gospodarek państw członkowskich UE na model gospodarki obiegu zamkniętego (w ten ostatni nurt wpisuje się m.in. PPWR, którego celem jest zapewnienie cyrkularności opakowań). Coraz więcej uwagi poświęca się także ochronie bioróżnorodności i ekosystemów (w tym walce z wylesianiem) jak i kwestiom społecznym (chociażby poprzez nałożenie na największych przedsiębiorców nowych obowiązków dotyczących należytej staranności i odpowiedniego identyfikowania ryzyk w działalności własnej i swoich kontrahentów).
Wypełnienie tych obowiązków wymaga od firm odpowiedniego dostosowania swoich systemów compliance. Do tego dochodzą obowiązki raportowe – w tym szeroko komentowane nowe zasady sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju wynikające z implementacji w państwach członkowskich dyrektywy CSRD.
Tsunami regulacyjne nie omija firm z sektora spożywczego. Zostaną one objęte zarówno nowymi zasadami sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju (o ile spełnią pewne kryteria) jak i muszą spełnić inne obowiązki, jak chociażby te wynikające z rozporządzenia o wylesianiu, którego stosowania ustawodawca unijny ostatecznie zdecydował się przesunąć o rok. Firmy te będą musiały odpowiednio dostosować się do PPWR w kontekście wykorzystywanych opakowań. A to tylko kilka z istotnych regulacji jakie obejmą sektor spożywczy.
Jak się odnaleźć w gąszczu regulacji? Jak zweryfikować które obowiązki już nas dotyczą, a które będą dotyczyć w przyszłości? Jakie są wzajemne powiązania pomiędzy poszczególnymi aktami prawnymi? Tym kwestiom poświęcony jest Przewodnik po legislacji ESG.
Przewodnik został przygotowany we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej, Szkołą Główną Handlową oraz Kampanią 17 Celów. Opracowania merytorycznego regulacji prawnych podjęła się kancelaria Osborne Clarke.
Przewodnik jest praktycznym kompendium wiedzy, które przedstawia 41 unijnych aktów prawnych - w obszarze środowiskowym, społecznym i zarządczym - mających kluczowe znaczenie dla przedsiębiorców w Polsce. Opracowane w publikacji akty prawne odgrywają szczególną rolę z perspektywy kształtowania długoterminowych strategii rozwojowych biznesu. Punktem wyjścia analizy jest Europejski Zielony Ład, którego nadrzędnym celem jest przekształcenie gospodarki UE w nowoczesną, konkurencyjną i neutralną klimatycznie do 2050 roku. W publikacji znalazły się także cenne spostrzeżenia liderów zrównoważonego rozwoju, pogłębiające istotne zagadnienia związane z ESG.
Przewodnik to doskonałe źródło wiedzy dla wszystkich, którzy chcą lepiej zrozumieć dynamicznie rozwijający się krajobraz legislacyjny ESG.
Zapraszamy do lektury!
https://www.osborneclarke.com/pl/news/premiera-przewodnika-po-legislacji-esg
Przeczytaj także
Od 1 stycznia 2025 r. obowiązuje nowa stawka opłaty produktowej dla szklanych butelek wielokrotnego użytku o pojemności do półtora litra
Rok 2024 przyniósł branży spożywczej setki kolejnych zmian, wśród których szczególnie ważne było uchwalenie m.in. tzw. dyrektywy ws. greenwashingu, dyrektyw „śniadaniowych”, odroczenie rozpoczęcia stosowania przepisów EUDR, a w Polsce ustanowienie systemu kaucyjnego
Od 1 czerwca 2025 r. w Abu Dhabi zacznie obowiązywać nowy system znakowania żywności, wykorzystujący tzw. „sygnalizację świetlną” przyporządkowaną w oparciu o wartość odżywczą produktu