Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Firma produkująca żywność i dodatki do żywności przyznała się do zarzutu, że produkowała płatki śniadaniowe w niehigienicznych warunkach. Jeśli przyznanie się do winy zostanie zaakceptowane przez sąd, co ma nastąpić 14 marca 2023 r., grzywna zasądzona w kwocie 19,228 mln USD będzie największą w historii karą w sprawie dotyczącej bezpieczeństwa żywności.
Salmonellę w zakładzie wykryto 81 razy
Testy przeprowadzone w ramach programu monitorowania środowiska w zakładzie produkcyjnym wykazały liczne przypadki występowania Salmonelli. W okresie od czerwca 2016 r. do czerwca 2018 r. rutynowe testy środowiskowe wykryły Salmonellę w fabryce około 81 razy, w tym co najmniej jedną dodatnią próbkę Salmonelli każdego miesiąca. Pracownicy zakładu rutynowo nie wdrażali działań naprawczych i zapobiegawczych (CAPA) w celu wyeliminowania pozytywnych testów na Salmonellę.
Firma Kerry Inc. przyznała się 3 lutego br. do zarzutu, że produkowała płatki śniadaniowe Kellogg’s Honey Smacks w niehigienicznych warunkach w zakładzie w Gridley w stanie Illinois. Proceder ten jest powiązany z wybuchem salmonellozy w 2018 r., a firma wprowadzała na rynek płatki z naruszeniem ustawy o żywności, lekach i kosmetykach.
Ponad 19 mln USD kary za zaniedbania związane z bezpieczeństwem żywności
W czerwcu 2018 r. FDA i Centers for Disease Control and Prevention (CDC) ogłosiły, że trwający wybuch przypadków salmonellozy w Stanach Zjednoczonych można przypisać płatkom zbożowym Kellogg's Honey Smacks produkowanym w zakładzie Kerry w Gridley. W odpowiedzi firma Kellogg's dobrowolnie wycofała wszystkie Honey Smacks wyprodukowane w zakładzie od czerwca 2017 r. CDC ostatecznie zidentyfikowało ponad 130 przypadków salmonellozy związanych z wybuchem epidemii, z datami początku choroby rozpoczynającymi się w marcu 2018 r. CDC nie zidentyfikowało żadnych zgonów związanych z wybuchem epidemii.
Firma Kerry zgodziła się zapłacić grzywnę karną w wysokości 19,228 mln USD. Jeśli przyznanie się do winy zostanie zaakceptowane przez sąd 14 marca br., to grzywna ta będzie stanowić największą karę pieniężną w historii po skazaniu w sprawie dotyczącej bezpieczeństwa żywności.
W powiązanej sprawie Ravi K. Chermala, były dyrektor Kerry ds. zapewniania jakości do września, który nadzorował programy sanitarne w różnych zakładach produkcyjnych Kerry (w tym w zakładzie Gridley), przyznał się do trzech zarzutów polegających na:
Producenci żywności ponoszą odpowiedzialność za produkcję i sprzedaż bezpiecznej żywności
- „Konsumenci polegają na producentach żywności, którzy podejmą odpowiednie kroki w celu zapewnienia bezpieczeństwa żywności. Departament zobowiązuje się do pociągnięcia do odpowiedzialności tych, którzy nie wywiązują się z tego obowiązku” — powiedział główny zastępca zastępcy prokuratora generalnego Brian Boynton, szef Wydziału Cywilnego Departamentu Sprawiedliwości.
- „Ukaranie firmy Kerry powinno służyć jako ostrzeżenie, że producenci żywności ponoszą krytyczną odpowiedzialność za produkcję i sprzedaż żywności bezpiecznej dla amerykańskich konsumentów. Będziemy nadal ścigać i pociągać do odpowiedzialności tych, którzy narażają zdrowie publiczne, zezwalając na wprowadzanie skażonej żywności na rynek USA” — powiedział zastępca komisarza Justin D. Green z Biura ds. Dochodzeń Kryminalnych FDA.
Przeczytaj także
Grupa, która chce spróbować odzyskać zaufanie konsumentów po tym ogromnym skandalu, wskazuje, że od tego czasu wdrożyła „protokół ponownego uruchomienia” fabryki dotyczący tylko jednej z dwóch linii produkcyjnych, tej, której nie dotyczył proces wycofania.
Belgijska Agencja Bezpieczeństwa Żywności (FAVV) potwierdziła, że lecytyna sojowa z Węgier była przyczyną niedawnej epidemii salmonelli w fabryce czekolady.
Epidemia salmonelli w kilku krajach, która dotyka głównie małe dzieci, została powiązana z produktami czekoladowymi wytwarzanymi przez Ferrero. Wycofanie dotyczy jedno- i wielopakowych jajek Kinder Surprise, popularnego przysmaku sprzedawanego dzieciom.