Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Masz innowacyjny pomysł, który chcesz przekształcić w biznes? Może szukasz współzałożyciela dla swojego startupu, albo masz już prototyp i chciałbyś uzyskać wsparcie w testach i zdobyć granty czy dofinansowanie? EIT Food rozpoczęło właśnie rekrutację innowatorów i startupów z sektora rolno-spożywczego do swoich programów wsparcia: JUMPSTARTER, TeamUp i Test Farms.
Zmiany klimatu i ich wpływ na środowisko stanowią wyzwanie dla nas wszystkich – od producentów i rolników, przez dystrybutorów, gastronomię aż po konsumentów. Potrzebujemy innowacyjnych rozwiązań, które będą satysfakcjonowały i zaspokajały nasze potrzeby żywieniowe, a jednocześnie będą neutralne dla środowiska. Wielu przedsiębiorców i naukowców już próbuje sprostać tym wyzwaniom, rozwijając nowatorskie pomysły, pozwalające wytwarzać i dystrybuować żywność lepiej, taniej i bezpieczniej. Pomysł to jednak nie wszystko i aby przerodził się on w zrównoważony i rentowny biznes potrzeba kontaktów i fachowej wiedzy oraz finansowania. EIT Food oferuje kompleksowe wsparcie dla innowatorów i startupów na różnych etapach rozwoju w postaci programów zawierających serię szkoleń, mentoring, porady ekspertów, testowanie rozwiązań z liderami sektora oraz wsparcie finansowe pozwalające na rozwój biznesu i wejście na nowe rynki. W marcu ruszyły rekrutacje do kilku z nich!
Można już aplikować do Test Farms, TeamUp oraz JUMPSTARTER.
Test Farms - Dla innowacyjnych startupów agritech z prototypem / MVP
APLIKUJ TUTAJ - aplikacja do 30 kwietnia
Celem programu jest przetestowanie w gospodarstwie/na polu rolnika innowacyjnych rozwiązań dla rolnictwa zaproponowanych przez startupy oraz sprawdzenie zapotrzebowania ze strony docelowych użytkowników i zaproponowanie ewentualnych usprawnień. EIT Food wspiera proces poprzez znalezienie odpowiedniego gospodarstwa i zainteresowanego rolnika, zaangażowanie doświadczonych doradców i ekspertów rolniczych w trakcie testów oraz przekazując grant w wysokości 3 tys. euro na potrzeby testu.
TeamUp - Łączy naukowców z przedsiębiorcami.
Dla naukowców zajmujących się technologią rolno-spożywczą, którzy chcą znaleźć partnerów biznesowych
Dla przedsiębiorców poszukujących innowacyjnych pomysłów technologicznych w branży rolno-spożywczej
APLIKUJ TUTAJ - aplikacja do 18 kwietnia
TeamUp! Podstawą każdego udanego przedsiębiorstwa jest dobrze dobrany zespół profesjonalistów, którzy uzupełniają się doświadczeniem i umiejętnościami. EIT Food łączy zdolnych naukowców z innowacyjnymi pomysłami, które mogą znaleźć zastosowanie w sektorze rolno-spożywczym z doświadczonymi przedsiębiorcami, którzy znają realia rynku i wiedzą, jak skomercjalizować obiecującą technologię. Naukowcy i przedsiębiorcy dobierają się w zespoły, otrzymują serię szkoleń, dostęp do mentorów i ekspertów z przemysłu oraz 3-miesięczne stypendium, aby przetestować pracę razem, zbieżność wzajemnych oczekiwań i komplementarność kompetencji. Najlepsze zespoły, które zdecydują się kontynuować współpracę mają szansę na dofinansowanie przedsięwzięcia w wys. od 60 do 300 tys. euro.
EIT JUMPSTARTER - Wspiera innowatorów chcących przekuć pomysł we własną firmę
Dla innowatorów, studentów, doktorantów i całych zespołów badawczych chcących wdrożyć swój innowacyjny pomysł związany z żywnością, ochroną zdrowia, energią, surowcami, produkcją przemysłową, transportem i mobilnością oraz założyć lub rozwinąć własny startup.
APLIKUJ TUTAJ – aplikacja do 16 kwietnia
Międzynarodowe warsztaty oferujące podstawy wiedzy biznesowej, jak rozwinąć swój pomysł i zmienić go w interesujący dla przyszłych klientów produkt lub usługę to baza tego programu. Kluczowa korzyść to praca z zespołami pracującymi nad innowacjami z innych dziedzin od ochrony zdrowia po energetykę i ochronę klimatu, umożliwiająca wzajemne merytoryczne wsparcie i wymianę wiedzy. Kontakt z zespołami z innych krajów daje wiedzę o zagranicznych programach wsparcia innowacji i możliwościach zdobycia klientów poza Polską. Po intensywnym szkoleniu połowa drużyn zostanie zakwalifikowana do wzięcia udziału w lokalnych treningach, by wypracować model biznesowy, otrzymując przy tym spersonalizowany mentoring i finansowe wsparcie do 2 tys. euro. Najlepsze zespoły jesienią będą rywalizować w wielkich międzynarodowych finałach o główne nagrody do 10 tys. euro.
Adriana Balazy, RIS Business Development Manager w EIT Food: W portfolio startupów wspieranych przez EIT Food, mamy już kilkaset innowacyjnych firm, które mają szansę lub już zmieniają rynek rolno-spożywczy na lepsze. Pracując na co dzień z tymi przedsiębiorcami, zauważam, że największą wartość jaką widzą w EIT Food to właśnie możliwość przetestowania I zweryfikowania swoich rozwiązań z najważniejszymi graczami w sektorze oraz skalowanie ich na rynek Europejski.
EIT Food oprócz programów wsparcia takich jaki Test Farms, TeamUp i JUMPSTARTER oferuje programy dla startupów na różnym stadium rozwoju takie jak Empowering Women in Agrifood, inkubator Seedbed, akcelerator FAN czy Rising Food Stars, a także dostęp do liderów branży - ponad 70 wiodących europejskich firm rolno-spożywczych, uniwersytetów i organizacji badawczych m.in. Nestle, Pepsico, Danone, Maspex, John Deere, Givaudan, Doehler, Cambridge University, Fraunhofer Insitute, PAN, Uniwersytet Warszawski, czy Federacja Banków Żywności.
Więcej informacji: www.eitfood.eu
EIT Food – kompleksowe wsparcie innowacyjnych pomysłów w sektorze agrifood
EIT Food to największa europejska inicjatywa w zakresie innowacji w żywności, mająca na celu budowanie zrównoważonego sektora rolno-spożywczego odpowiadającego na wyzwania przyszłości. EIT Food realizuje ten cel m.in. poprzez wsparcie innowacyjnych przedsiębiorców i start-upów oferując szkolenia, mentoring, porad ekspertów, testowanie rozwiązań z liderami sektora czy wsparcie finansowe pozwalające na rozwój biznesu I wejście na nowe rynki.
Inicjatywa zbudowana jest jako konsorcjum kluczowych biznesowych uczestników rynku spożywczego, start-upów, ośrodków badawczych i uniwersytetów z całej Europy. Jest jedną z ośmiu Wspólnot Wiedzy i Innowacji wspieranych przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT), niezależnego organu UE stworzonego w 2008 roku w celu wspierania innowacji i przedsiębiorczości w Europie.
Przeczytaj także
Ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej. ONZ prezentuje najnowszy raport na temat Światowego Rozwoju Wody, by uświadomić państwom członkowskim wpływ prawidłowej gospodarki wodnej na ich kondycję gospodarczą i społeczną.
Komisja Kodeksu Żywnościowego FAO/WHO zanotowała w 2020 roku istotne spowolnienie prac, spowodowane koniecznością uzgodnienia odstępstw od istniejących procedur w celu kontynuowania pracy bez możliwości fizycznych spotkań.
Podpisane trójstronne porozumienie między UE, Zjednoczonym Królestwem i Norwegią w sprawie wspólnie zarządzanych stad ryb w Morzu Północnym na rok 2021 określa całkowite dopuszczalne połowy (TAC) i podział kwot obejmujących ponad 636 000 ton ryb.