Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Podpisane trójstronne porozumienie między UE, Zjednoczonym Królestwem i Norwegią w sprawie wspólnie zarządzanych stad ryb w Morzu Północnym na rok 2021 określa całkowite dopuszczalne połowy (TAC) i podział kwot obejmujących ponad 636 000 ton ryb. Jednocześnie UE i Norwegia zakończyły konsultacje dwustronne dotyczące wspólnych stad w Morzu Północnym i cieśninie Skagerrak oraz wymiany kwot.
Komisarz ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa Virginijus Sinkevičius powiedział: "Cieszę się, że udało nam się osiągnąć porozumienia z Norwegią z jednej strony oraz z Norwegią i Wielką Brytanią z drugiej, które pozwalają europejskim rybakom na ponowne rozpoczęcie połowów na Morzu Północnym, w cieśninie Skagerrak i Kattegat w odniesieniu do wielu stad, które dzielimy z tymi dwoma krajami. Jak zawsze w przypadku limitów połowowych kierowaliśmy się opiniami naukowymi, tak aby działalność połowowa odbywała się w sposób zrównoważony, umożliwiający odbudowę zasobów i utrzymanie ich w dobrym stanie. Zgodziliśmy się również na dalsze wdrażanie dodatkowych środków, w szczególności w celu ochrony dorosłych i młodych dorszy."
W związku z wyjściem Wielkiej Brytanii z UE, po dwóch miesiącach negocjacji, trzy strony podpisały porozumienie, pozwalające na wspólne zarządzanie następującymi stadami: dorsza, plamiaka, czarniaka, witlinka, gładzicy i śledzia. Porozumienie w sprawie kwot dla 5 z tych 6 stad zostało ustalone na poziomie maksymalnego zrównoważonego odłowu (MSY), zgodnie z opinią naukową Międzynarodowej Rady Badań Morza (ICES). Trzy strony zgodziły się również na współpracę w zakresie monitorowania, kontroli i nadzoru, po raz pierwszy zorganizowaną w ramach trójstronnego systemu.
Ponadto UE i Norwegia podpisały również trzy umowy dwustronne dotyczące wymiany kwot i wzajemnego dostępu na Morzu Północnym oraz stad pelagicznych. Obie strony odnowiły w ten sposób porozumienie w sprawie wzajemnego dostępu do wspólnie zarządzanych stad w Morzu Północnym. Jedno z tych dwustronnych porozumień dotyczy ustalenia całkowitych dopuszczalnych połowów (TAC) i podziału kwot dla Skagerrak i Kattegat w odniesieniu do dorsza, plamiaka, witlinka, gładzicy, krewetek, śledzia i szprota, jak również dwustronnego wzajemnego dostępu na tym obszarze. Osiągnięte dziś porozumienia umożliwią oczekiwane wznowienie unijnych operacji połowowych na wodach Norwegii i vice versa, które zostały częściowo przerwane od dnia 31 grudnia 2020 r.
Więcej informacji znajduje się w komunikacie prasowym.
Źródło: KE
Przeczytaj także
IJHARS przeprowadziła kontrolę znakowania słonych przekąsek (typu chipsy, chrupki, paluszki, krakersy, orzeszki). Objęto nią łącznie 80 podmiotów, w tym 58 sklepów i 22 producentów.
W 2020 roku stwierdzono 103 ogniska ASF u świń, z czego 61 ognisk wykryto w województwie lubelskim oraz 4 156 przypadków u dzików, które na całą Polskę obejmowały 5 864 dodatnich wyników. Największa liczba próbek dodatnich pochodziła od dzików padłych i wynosiła 5 322 sztuki.
Na wspólnej konferencji online „Nieuczciwe praktyki handlowe – implementacja dyrektywy 2019/633 i egzekwowanie przepisów” zaprezentowano obecnie obowiązujące ramy prawno-instytucjonalne oraz planowane zmiany w obszarze przeciwdziałania nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi.