Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Skandal szeroko opisywany w mediach brytyjskich od kilkunastu dni, odbija się coraz szerszym echem również poprzez opinie sfer politycznych, które za przyczynę skandalu coraz bardziej uważają złą realizację kontroli urzędowej i firm certyfikujących.
W ostatnim czasie do sieci trafił film przedstawiający skandaliczne praktyki stosowane w zakładzie drobiu 2 Sisters Food Group w West Bromwich.
Film został nagrany przez dziennikarza The Guardian, który zatrudnił się w firmie, udając pracownika. Nagrania są szokujące. Widać na nich między innymi jak pracownicy fałszują daty przydatności do spożycia w przeterminowanych zwrotach mięsa z supermarketów. Niezdatne do spożycia mięso było następnie odsyłane z powrotem do sklepów. Nieprzestrzegane w jakikolwiek sposób były również zasady bezpieczeństwa i higieny żywności. Na filmie widać jak kurczęta, które wypadły z taśmy produkcyjnej na podłogę zostały bezpośrednio z ziemi cofnięte na produkcję. 2 Sisters Food Group produkuje 1/3 wszystkich produktów drobiowych spożywanych w Wielkiej Brytanii.
Sam skandal wywołał bardzo szeroką dyskusję na forach internetowych i prasie, ale ważne są również opinie sfer politycznych, które mogą się przełożyć na zaostrzenie wymogów prawnych, oto kilka z nich:
„Skandal w fabryce kurcząt 2 Sister powinien działać jako "sygnał alarmowy - pobudka" skierowany do brytyjskiego regulatora ds. żywności, który patronuje systemowi, w którym łatwo jest "ukryć naruszenia" - raport Komisji Parlamentarnej.
Raport, powstał w wyniku dochodzenia, o które zwrócił się komisarz ds. Środowiska, Żywności i spraw Rolnych (EFRA). W związku z tajnym śledztwem Guardian i ITV News, stwierdza również, że zidentyfikowane problemy to "nie jednorazowe" przypadki w firmie. Posłowie powiedzieli, że "martwią się widocznym brakiem nadzoru" zakładu West Bromwich, biorąc pod uwagę historię przetwórcy żywności. Raport będzie traktowany jako zjadliwa krytyka reżimu kontroli bezpieczeństwa żywności, w którym zaangażowana jest Agencja ds. Norm Żywnościowych (FSA), władze lokalne oceniające produkcję żywności wraz z oddzielnymi zespołami Audytorów pracujących według prywatnych systemów standardów żywnościowych i supermarketów.
Inne stwierdzenia deputowanych:
"Dla branży, która szczyci się jakością swoich produktów, byliśmy zaskoczeni, widząc że proces akredytacji wygląda na tak niejednorodny, rozproszony"
"Oszukanie systememu w celu ukrycia naruszeń, unikając na przykład niezapowiedzianych wizyt jednostek akredytowanych, wydaje się być dziecinnie proste poprzez wiele luk oraz brak połączonej informacji i dzielenia się wiedzą.”
"Ufamy, że wszystkie firmy akredytujące, nie tylko te, które pojawiły się przed nami, wykorzystają ten incydent jako sygnał alarmowy oraz zaostrzą swoje procesy i usuną niektóre z bardziej oczywistych luk prawnych".
Rzecznik FSA powiedział: "FSA z zadowoleniem przyjmuje ustalenia komisji EFRY i formalnie odpowie. Kontynuujemy dochodzenie w sprawie zarzutów stawianych przez ITV i Guardian dotyczących zakładu drobiu 2 Sisters w West Bromwich i opublikujemy nasze wnioski po zakończeniu prac."
Źródło:
Przeczytaj także
Skandal związany z zanieczyszczeniem jaj fipronilem – toksycznym związkiem przeciw pasożytniczym, który nie został dopuszczony do stosowania u zwierząt gospodarskich, których produkty są przeznaczone do spożycia, kosztował...
Bruksela ogłosiła dziś, że jaja zarażone szkodliwym Fipronilem mogły zostać sprzedane w siedniu krajach, co znacznie zwiększa geograficzny zasięg skandalu.