Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
WPROWADZENIE
W Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej z dnia 25 stycznia 2021 r. opublikowano ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2021/51 z dnia 22 stycznia 2021 r. zezwalające na zmianę w warunkach stosowania nowej żywności „trans-resweratrol”[1].
Syntetyczny trans-resweratrol jest nowym składnikiem żywności stosowanym od kilku lat w suplementach diety dla osób dorosłych, w postaci kapsułek lub tabletek. Naturalny resweratrol to aktywna biologicznie substancja pochodzenia roślinnego, której głównym źródłem są winogrona.
Stosując trans-resweratrol w suplementach diety należy pamiętać o ograniczeniach wynikających z przepisów prawnych dotyczących nowej żywności oraz dodatkowych wymogach w zakresie znakowania, tj.:
Czego dotyczy zmiana?
Wspomniana na wstępie zmiana warunków stosowania odnosi się do rozszerzenia zakresu wykorzystywania tej substancji poza dotychczasowe formy kapsułek i tabletek. Dzięki temu trans-resweratrol będzie mógł stać się składnikiem suplementów diety wprowadzanych na rynek pod innymi postaciami, np. proszku.
W przypadku ww. modyfikacji treści unijnego wykazu nowej żywności nie było konieczności zwracania się do EFSA (Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności) o opinię, gdyż zmiana nie miała wpływu na zdrowie człowieka.
Warto podkreślić, że pozostałe warunki stosowania trans-resweratrolu pozostają bez zmian.
ZNACZENIE DLA FIRM
Opisana zmiana przepisów umożliwia rozszerzenie asortymentu produktów, do których można dodawać trans-resweratrol.
Jednocześnie stanowi przypomnienie, że stosowanie składników będących nową żywnością jest często ograniczone do wybranych kategorii lub wymaga dodatkowego oznakowania.
Nie wystarczy upewnić się, że dany nowy składnik jest obecny w unijnym wykazie nowej żywności. Wniosek z analizy rynku jest taki, że nie każdy o tym pamięta (już teraz dostępne są w sklepach internetowych suplementy diety w postaci proszku z trans-resweratrolem).
Konieczne jest także monitorowanie wykazu w zakresie zmian warunków stosowania nowej żywności.
ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2021/51 wejdzie w życie 14 lutego 2020 r.
Źródła:
[1] ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2021/51 z dnia 22 stycznia 2021 r. zezwalające na zmianę w warunkach stosowania nowej żywności „trans-resweratrol”[1] zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/2283 oraz zmieniające rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2017/2470.
Przeczytaj także
Kwestia dodawania witamin, składników mineralnych i niektórych innych substancji do środków spożywczych jest uregulowana na poziomie UE rozporządzeniem nr 1925/2006. Rozporządzenie to określa podstawowe zasady takiego „wzbogacania” żywności, w tym przesłanki, które powinny być brane pod uwagę przed podjęciem decyzji o dodaniu konkretnego składnika do produktu, jak też kwestie etykietowania, prezentacji i reklamy.
Zainteresowanie wykorzystaniem konopi (Cannabis sativa L.) oraz ich przetworów w wielu kategoriach produktów konsumenckich, w szczególności w środkach spożywczych rośnie systematycznie rok do roku. Prognozy wskazują, że rynek produktów legalnych do 2025 r. wzrośnie o blisko 80% i osiągnie wartość 166 mld dolarów amerykańskich1).
Opakowania żywności, elementy maszyn i urządzeń, zastawa stołowa i przybory kuchenne –mają kontakt z żywnością, którą spożywamy i objęte są definicją materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywności – czyli FCM (z ang. Food Contact Materials).