Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Tylko 33 proc. Polaków interesuje się tematem bezpieczeństwa żywności – tak wynika z najnowszego raportu EFSA.
W pierwszy Światowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności poznaliśmy stosunek Europejczyków do tematu bezpieczeństwa żywności. Opublikowane 7 czerwca br. wyniki Eurobarometru wskazują, że jest to co prawda jeden z czynników wpływający na decyzje zakupowe, ale nie najważniejszy.
To smak (58 proc.), cena (53 proc.) i zawartość składników odżywczych (53 proc.) są najważniejszymi kryteriami, które wpływają na wybory Polaków. Sięgając po swoje ulubione produkty, nasze obawy budzi przede wszystkim pozostałość antybiotyków i sterydów w mięsie (49 proc.), a także konserwantów i dodatków (45 proc). Prawie ¼ Polaków obawia się pozostałości środków ochrony roślin.
– Wyniki Eurobarometru EFSA pokazują, że o połowę zmniejszyły się obawy Polaków w kontekście pozostałości pestycydów w żywności – z blisko 80 proc. w 2010 roku do 45 proc. obecnie. Oznacza to, że mimo negatywnego nastawienia rośnie świadomość społeczna roli, jaką w produkcji żywności odgrywają środki ochrony roślin. My jako Stowarzyszenie również swoimi działaniami staramy się rozwiewać wszelkie lęki dotyczące bezpieczeństwa żywności. Od 5 lat w ramach prowadzonej przez nas kampanii „Pryskane? Nie szkodzi” edukujemy konsumentów pokazując, że to właśnie dzięki lekom dla roślin na nasze stoły trafia zdrowa i bezpieczna żywność. – mówi Aleksandra Mrowiec, Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin.
Badanie przeprowadzone zostało przy wykorzystaniu bezpośrednich wywiadów w 20 państwach UE, w tym również w Polsce.
Raport EFSA dostępny na stronie:
Przeczytaj także
Dwóch na pięciu Europejczyków interesuje się bezpieczeństwem żywności, a tylko 1 na 5 osób uważa, że jest to główny problem przy wyborze żywności. Dla większości Europejczyków jest to jeden z kilku czynników - łącznie z ceną, smakiem, odżywianiem i pochodzeniem żywności - które wpływają na ich nawyki i wybory żywieniowe.
Czy możemy ufać systemom bezpieczeństwa żywności i czy są one zrównoważone? Specjaliści biorący udział w nowelizacji normy ISO 22000 wyjaśniają, dlaczego nowa wersja normy to odpowiedź na rosnące globalne wyzwania dotyczące bezpieczeństwa żywności.
Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) ogłosił, że ponad 96% próbek żywności analizowanych w 2016 roku pod kątem pozostałości pestycydów mieści się w granicach norm prawnych a w około 51% próbek nie wykryto jakichkolwiek pozostałości....