Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Ministerstwo Żywności, Rolnictwa i Ochrony Konsumentów Dolnej Saksonii sporządziło raport na temat stężeń substancji per- i polifluoroalkilowych (PFAS) w wątrobie owczej i wołowej na podstawie próbek z krajowego planu kontroli pozostałości z 2019 r. BfR (Bundesinstitut für Risikobewertung) porównał te dane ze stężeniami PFAS w próbkach wątroby owczej i wołowej pochodzącej z programów kontroli żywności różnych niemieckich krajów związkowych, które zostały pobrane w latach 2007-2020.
BfR stwierdza, że stężenia PFAS w wątrobie owczej i wołowej wykryte w Dolnej Saksonii nie różnią się znacząco od stężeń znanych z badań podjętych przez inne kraje związkowe. W celu oceny zagrożeń dla zdrowia, jakie stwarzają stężenia PFAS w wątrobie owczej i wołowej, BfR wykorzystała bardziej kompleksowe dane z krajów związkowych.
Ogólnie rzecz biorąc, BfR stwierdza, że wątroba owcza lub wołowa o zidentyfikowanych stężeniach może znacznie przyczynić się do całkowitego spożycia PFAS u osób spożywających tę żywność. PFAS są również spożywane z wieloma innymi rodzajami żywności. Przynajmniej w przypadku wysokiego spożycia wątroby owczej lub wołowej to źródło narażenia może prowadzić do stosunkowo wysokiego wyczerpania (do wartości granicznej) tolerowanego tygodniowego pobrania (TWI) w przypadku pojedynczego pokarmu, zwłaszcza w przypadku kwasu perfluorooktanosulfonowego (PFOS). Wyczerpanie TWI dla kwasu perfluorooktanowego (PFOA, EFSA 2018) przez spożycie wątroby owczej lub wołowej jest znacznie niższe w porównaniu z wyczerpaniem TWI dla PFOS.
Przeczytaj także
System RASFF ma na celu zwiększenie odpowiedzialności oraz wzmocnienie współpracy poszczególnych państw członkowskich, w celu ograniczenia wprowadzania do obrotu niebezpiecznej żywności oraz pasz...
Ustawa zakazująca stosowania po 31 grudnia 2022 r. per- i polifluoroalkilowych substancji znanych jako PFAS, które są grupą chemikaliów wytworzonych przez człowieka (PFOA, PFOS, GenX) stosowanych w opakowaniach do żywności została zatwierdzona przez stan Nowy Jork. Europa czeka na wyniki konsultacji społecznych dot. opinii EFSA.
Producenta i hurtownię żywności „Machi” (Diversity Foods Limited) ukarano grzywną w wysokości 10 tys. dolarów nowozelandzkich za fałszowanie...