Strefa Managera: Rola systemu zgłoszeń zewnętrznych w działalności na rzecz poprawy bezpieczeństwa żywności i pasz oraz zdrowia i dobrostanu zwierząt w świetle ustawy o sygnalistach
Wprowadzenie
W dniu 23 maja 2024 r. Sejm przyjął rządowy projekt ustawy o ochronie sygnalistów mający na celu wdrożenie prawa Unii Europejskiej. Długo oczekiwana ustawa o ochronie sygnalistów ma na celu implementację dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii (Dz. Urz. UE L 305 z 26.11.2019, str. 17, z późn. zm.), zwanej dalej „Dyrektywą”. W ten sam dzień Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że Polska nie dopełniła działań w celu wdrożenia przepisów Dyrektywy w odpowiednim czasie - warto bowiem przypomnieć, że postanowienia Dyrektywy miały zostać zaimplementowane do porządków prawnych państw członkowskich UE do dnia 17 grudnia 2021 r.
Dostępne w abonamencie Strefy Managera
Przeczytaj także
-
30.08.2024
Regulacje dot. rewitalizacji rzeki Odry a działalność przedsiębiorstw spożywczych - Abstrakt artykułu
W związku z katastrofą ekologiczną, która miała miejsce na rzece Odrze w 2022 roku, w lipcu 2023 r., uchwalono ustawę o rewitalizacji rzeki Odry. Wśród jej celów wymienia się m.in. poprawę jakości wody w Odrze, zapewnienie wymaganych zasobów wodnych, poprawę działania gospodarki wodnościekowej w obszarze mogącym mieć znaczenie dla Odry czy zasady prowadzenia inwestycji w obszarze rzeki.
-
23.08.2024
Zmiany w „dyrektywach śniadaniowych” - Abstrakt artykułu
W dniu 14 maja 2024 r. przyjęto dyrektywę zmieniającą tzw. dyrektywy śniadaniowe, a więc dyrektywy odnoszące się do produktów spożywanych typowo podczas tego posiłku, w tym miodu, dżemów, soków czy mleka
-
26.07.2024
NDP pozostałości węglowodorów olejów mineralnych (MOH) w środkach spożywczych – aspekty prawne - Abstrakt artykułu
Wśród zanieczyszczeń, które wciąż nie mają ustawowo określonych najwyższych dopuszczalnych poziomów zawartości w żywności można wymienić m.in. pozostałości węglowodorów olejów mineralnych (MOH)