Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
System Nutri-score służy do oceny wartości odżywczej produktów, z kolei opracowany we Francji Eco-score mierzy wpływ żywności na środowisko.
Ludzie są coraz bardziej świadomi wpływu, jaki wywiera żywność na zdrowie: nie tylko człowieka, ale i planety. Produkcja żywności odpowiada za emisję 25% wszystkich gazów cieplarnianych. Jest jednak nadzieja na obniżenie tego wyniku nawet o połowę poprzez zmianę diety.
Konsumenci we Francji (38%) przykładają wagę nie tylko na pochodzenie konsumowanego jedzenia, ale również czas, kiedy wyląduje one na ich talerzach. Znaczna część społeczeństwa (78%) uważa, że nie posiada wystarczających informacji o dostępnej żywności na temat ich wpływu na zdrowie i środowisko.
Naprzeciw tym potrzebom wychodzi inicjatywa ECO2, która wymyśliła aplikację Etiquettable. Opracowano również nowe etykiety na opakowania, które mają pomagać konsumentom w ich wyborach, uwzględniając wpływ żywności na środowisko.
Czym jest system Eco-score?
Eco-score jest wskaźnikiem przedstawiającym wpływ produktów spożywczych na środowisko. Klasyfikuje je w 5 kategorii (A, B, C, D, E) od najmniejszego do największego wpływu w oparciu o punktację w skali od 1 do 100.
Oddziaływanie na środowisko badane jest w całym cyklu życia produktu. Uwzględniane są czynniki dotyczące zanieczyszczenie powietrza, wody, oceanów i gleby, a także wpływ na biosferę.
Jak działa system Eco-score?
System Eco-score przyznaje punkty produktom i daniom gotowym według określonych kryteriów. Można to opisać następującym równaniem matematycznym:
Eco-score = Analiza cyklu życia (LCA) + Punkty bonusowe – Punkty karne
Analiza cyklu życia uwzględnia aspekty środowiskowe związane z produktem w całym cyklu życia. Pod uwagę brane są wszystkie etapy produkcji:
Dodatkowo wliczane są wskaźniki oddziaływania na środowisko:
Niektóre aspekty nie są objęte powyższą analizą, dlatego też zostały wprowadzone dodatkowe punkty bonusowe i karne. Punkty premiowe przyznawane są w zależności od pochodzenia składników (wpływ na transport) i posiadanych certyfikatów poświadczających korzyści dla środowiska (np. bio, commerce équitable, HVE, UTZ, Label Rouge, Bleu Blanc Cœur, MSC, ASC Aqua). Ujemne punkty są przydzielane w oparciu o stosowane opakowania (recykling) oraz wpływu na bioróżnorodność i ekosystemy (np. żywność zawierająca olej palmowy, których produkcja jest odpowiedzialna za masowe wylesianie).
Na podstawie otrzymanych punktów, każdy produkt przydzielany jest do odpowiedniej kategorii:
Gdzie jest stosowany?
System Eco-score może być wykorzystywany w sprzedaży internetowej, jak i stacjonarnej. Możliwe jest jego zastosowanie także do oceny przepisów kulinarnych. Obecnie jest już używany przez sklepy spożywcze (La Fourche), firmy dostarczające gotowe posiłki (FoodChéri, Seazon) i różne aplikacje (Frigo Magic z przepisami, Yuka służąca do skanowania produktów żywnościowych).
Źródło:
https://docs.score-environnemental.com/
https://fr.openfoodfacts.org/eco-score-l-impact-environnemental-des-produits-alimentaires#references
Przeczytaj także
15 grudnia podczas rady AgriFish Minister Klockner postara się przeforsować konkluzje Rady promujące system znakowania Nutriscore, etykietę z przodu opakowania wprowadzoną na szczeblu krajowym przez niemiecki rząd w listopadzie.
Panujące tendencje przyczyniły się do powstania szeregu dodatkowych uproszczonych systemów przekazywania informacji o wartości żywieniowej, stworzonych po to, by pomóc konsumentowi w wyborze zdrowszych produktów. Są to np. trafic light system, keyhole labelling system czy też Nutri – Score. Ten ostatni może mieć dla producentów coraz większe znaczenie nie tylko pod kątem ewentualnego zwiększenia czytelności etykiety, ale także ze względu na inne aspekty.
Dlaczego system oznaczania wartości odżywczych Nutriscore może być zły dla polskich rolników i konsumentów – wkład w debatę na podstawie opracowania przygotowanego dla włoskiego zrzeszenia Federalimentare