Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Ryż jest zbożem o znaczeniu strategicznym, zarówno pod względem ekonomicznym, politycznym, jak i społecznym. Jak podaje Międzynarodowy Instytut Badań nad Ryżem (IRRI) stanowi on podstawę wyżywienia niemal dla połowy ludzi mieszkających na świecie.
Globalna prognoza
Eksperci Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) prognozują, że światowa produkcja ryżu w 2020 roku wzrośnie o 1,6%, do poziomu 508,7 mln t, co przyczyni się do utrzymania wysokich zapasów ryżu na świecie. Do wzrostu globalnej produkcji ryżu w największym stopniu przyczyni się zwiększenie produkcji w Azji, chociaż oczekuje się silnego ożywienia produkcji również w Stanach Zjednoczonych oraz Afryce.
Azja największym producentem ryżu
Blisko 90% światowej produkcji ryżu pochodzi z Azji. Prognozuje się, że w 2020 r. jej poziom wzrośnie na tym kontynencie o 1,4% i wyniesie 456,7 mln t. Głównymi producentami ryżu na świecie nadal pozostają Chiny i Indie, gdzie produkowane jest odpowiednio 145,5 mln t i 119,2 mln ton.
Rosnące zużycie ryżu na świecie
Zgodnie z najnowszymi prognozami, zawartymi w raporcie FAO Food Outlook światowe zużycie ryżu w sezonie 2020/21 wzrośnie o 1,6% do poziomu 510,0 mln t, głównie dzięki rosnącemu spożyciu. Szacuje się, że wyniesie ono 420,0 mln t, czyli o 1,6% więcej niż w poprzednim sezonie. Przeciętne spożycie ryżu na świecie nieznacznie zwiększy się (+0,6% r/r) i wyniesie 53,9 kg per capita. Jednocześnie wolumen tego zboża przeznaczony na pasze wzrośnie o 1,5% i wyniesie 90,0 mln ton. W sezonie 2020/21 światowe zużycie ryżu będzie przewyższać poziom globalnej produkcji, w związku tym nastąpi zmniejszenie zapasów końcowych tego zboża o około 1,4 mln t, czyli 0,8%. Niemniej, zapasy te nadal pozostaną na bardzo wysokim (trzecim, najwyższym w historii) poziomie 182 mln t.
Najwięksi eksporterzy i importerzy ryżu
Głównymi eksporterami ryżu są Indie, Wietnam i Tajlandia, a ich łączny udział w eksporcie wynosi 67%. Światowy eksport ryżu w 2020 r. wzrośnie, o 1,7%, do 36,9 mln t. Chiny, chociaż są największym producentem ryżu na świecie, nadal pozostaną również największym jego importerem. Na kolejnych miejscach wśród głównych importerów są Filipiny i Nigeria. Łącznie na te trzy kraje przypada 40% światowego importu ryżu, podczas, gdy jeszcze 4 lata temu udział ten wynosił 25%.
Źródło: www.agronomist.pl
Przeczytaj także
We właśnie rozpoczętym sezonie 2020/21 ceny skupu zbóż mogą kształtować się na poziomie zbliżonym do notowanego w sezonie 2019/20.
Według prognoz agencji analitycznych, w nadchodzącym sezonie 2020/21 globalne zbiory kukurydzy wzrosną o 5-7% w relacji rocznej, zaś jej zużycie o 3-4%. Tym samym bilans popytowo-podażowy będzie bardziej „luźny” co może sprzyjać obniżkom cen.
Wyższe globalne zbiory rzepaku w sezonie 2020/21 oraz obniżenie dynamiki wzrostu popytu mogą działać w kierunku spadku cen tych nasion.