Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
W kończącym się sezonie 2019/20, światowa produkcja kukurydzy była nieznacznie niższa (o niespełna 1%, 11 mln t) niż rok wcześniej i, według Międzynarodowej Rady Zbożowej (IGC), wyniosła 1 118 mln t. W nadchodzącym sezonie prognozy wskazują już na jej wzrost.
Prognozy zbiorów na przyszły sezon
W ostatnim miesiącu międzynarodowe agencje analityczne nieznacznie podniosły szacunki zbiorów kukurydzy w sezonie 2020/21. Według ekspertów IGC (prognozy z końca maja br.) produkcja może wynieść 1 169 mln t, czyli o prawie 5% (751 mln t) więcej w relacji rocznej. Z kolei Amerykański Departament ds. Rolnictwa (USDA), w raporcie z 11 czerwca br., ocenia globalne zbiory na 1 188 mln t, czyli na poziomie o prawie 7% (75 mln t) wyższym wobec sezonu 2019/20.
USA zwiększy produkcję kukurydzy
Największe zmiany przewidywane są w przypadku Stanów Zjednoczonych, gdzie ponad 10-proc wzrost areału zbiorów kukurydzy, w połączeniu z lepszym plonowaniem, może skutkować 17-proc. zwiększeniem produkcji tego zboża (do 406 mln t).
Większe zbiory także w Europie
Według francuskiej firmy analitycznej Tallage, zbiory wzrosną także w Unii Europejskiej – o prawie 3% do 66 mln t, przede wszystkim w efekcie większej produkcji we Francji, Niemczech i Polsce.
Wykorzystywanie kukurydzy pod znakiem zapytania
Dużą niepewnością obarczone są natomiast prognozy zużycia kukurydzy. Dotyczy to także kończącego się sezonu 2019/20, dla którego szacunki wykorzystania kukurydzy w przemyśle były systematycznie korygowane w dół. Chodzi m.in. o popyt zgłaszany przez sektor paliw w Stanach Zjednoczonych (w USA ponad 40% kukurydzy wykorzystywane jest do produkcji biopaliw). W bieżącym sezonie ma być on mniejsze o prawie 9% r/r. Prognozy na sezon 2020/21 w USA są już dość optymistyczne i zakładają odbicie, ale nadal zużycie kukurydzy do produkcji biopaliw ma być niższe niż w sezonie 2018/19.
Wpływ pandemii na przyszłe zużywanie kukurydzy
Podobnie, z ostrożnością podchodzi się do prognoz wykorzystania kukurydzy do produkcji pasz dla zwierząt gospodarskich. Firma Tallage ocenia, że w sezonie 2020/21 w UE będzie ono nieznacznie mniejsze niż w kończącym się sezonie 2019/20. Dużo będzie zależało od wpływu osłabienia gospodarczego do świecie, recesji w Unii Europejskiej, na popyt na białko zwierzęce. Spożycie mięsa i produktów mleczarskich mocno reaguje (szczególnie w krajach rozwijających się) na zmiany dochodów konsumentów. W sytuacji utrzymywania się pandemii, rosnącego bezrobocia, nie jest wykluczony spadek popytu, zwłaszcza na mięso czerwone.
Obniżka cen w przyszłym sezonie
Ogólnie, globalne zużycie kukurydzy w nadchodzącym sezonie prognozowane jest przez IGC na 1 177 mln t, czyli o prawie 3% wyższym w relacji rocznej. Przy 5-proc. wzroście produkcji oznacza to, że bilans popytowo-podażowy na światowym rynku kukurydzy jest stosunkowo „luźny”. Gdyby patrzeć tylko przez ten pryzmat, ceny kukurydzy po tegorocznych zbiorach prawdopodobnie będą niższe niż w sezonie 2019/20.
Źródło: www.agronomist.pl
Przeczytaj także
Wyższe globalne zbiory rzepaku w sezonie 2020/21 oraz obniżenie dynamiki wzrostu popytu mogą działać w kierunku spadku cen tych nasion.
Pierwsze ostrożne szacunki wskazują, że pomimo kwietniowej suszy, zbiory pszenicy w Polsce w 2020 r. wyniosą około 11 mln t, czyli będą zbliżone do ubiegłorocznych.
W 2019 r. poprawiły się wyniki finansowe firm paszowych. Zwiększyły się zarówno koszty jak i przychody branży, ale wzrost tych drugich był silniejszy.