Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Utrwalanie żywności pod wysokim ciśnieniem (HPP) skutecznie niszczy szkodliwe mikroorganizmy i nie stwarza większych obaw w zakresie bezpieczeństwa żywności niż inne metody obróbki. Są to dwa wnioski z opinii naukowej opublikowanej przez EFSA.
Eksperci EFSA ocenili bezpieczeństwo i skuteczność technologii HPP do utrwalania żywności, a dokładniej, czy może ona być stosowane do kontroli Listeria monocytogenes w żywności gotowej do spożycia (RTE) oraz jako alternatywa dla pasteryzacji termicznej surowego mleka.
HPP - paskalizacja
HPP to nietermiczna technika konserwacji żywności, która zabija mikroorganizmy, które mogą powodować choroby lub psuć żywność. Wykorzystuje wysokie ciśnienie przez krótki czas i ma minimalny wpływ na smak, konsystencję, wygląd oraz wartości odżywcze.
Technologia HPP może być stosowana na różnych etapach łańcucha żywnościowego, zwykle w opakowaniach jednostkowych. Może być stosowana do surowców, takich jak: mleko, soki owocowe i koktajle, ale także do produktów, które zostały już przetworzone, takich jak produkty mięsne / wędliny w plasterkach i posiłki RTE. W tym ostatnim przypadku zmniejsza zanieczyszczenie pochodzące ze środowiska produkcyjnego, na przykład podczas krojenia i manipulacji produktami.
HPP zmniejsza poziom Listeria monocytogenes
Ta metoda przetwarzania zmniejsza poziom Listeria monocytogenes w produktach mięsnych RTE, w określonych kombinacjach czasowo-ciśnieniowych określonych w opinii naukowej. Ogólnie rzecz biorąc, im dłuższy czas trwania i intensywność ciśnienia, tym większa redukcja jest osiągana. Jest to ważne ustalenie, ponieważ zanieczyszczenie żywnością RTE L. monocytogenes stanowi zagrożenie dla zdrowia publicznego w UE. HPP okazała się również skuteczna w zmniejszaniu poziomów innych czynników chorobotwórczych, takich jak Salmonella i E. coli.
W przypadku mleka surowego eksperci zidentyfikowali kombinacje czasu i ciśnienia, które można uznać za mające taki sam skutek jak pasteryzacja termiczna. Różnią się one w zależności od badanego patogenu.
HPP nie jest szczegółowo uregulowana na szczeblu UE, a porady EFSA będą stanowić podstawę ewentualnych decyzji zarządzania ryzykiem w tej dziedzinie.
Więcej: Skuteczność i bezpieczeństwo wysokociśnieniowego przetwarzania żywności
Źródło: https://www.efsa.europa.eu/en/news/high-pressure-processing-food-safety-without-compromising-quality
Zobacz również:
eFORUM FoodFakty - Listeria, Salmonella i inne zagrożenia - Mikrobiologia w służbie bezpieczeństwa
Przeczytaj także
EFSA wzywa do 100 000-krotnego zmniejszenia narażenia na bisfenol A w diecie i na sfinalizowanie nowego limitu do grudnia 2022 r.
Centrum Kompetencji HPP to inicjatywa podjęta przez firmę HPP Services Poland w celu rozszerzania wiedzy z zakresu technologii HPP oraz wspierania polskiej branży spożywczej w tworzeniu nowych, a także doskonaleniu obecnych już na rynku innowacyjnych produktów utrwalanych przy użyciu wysokiego ciśnienia. Stymulatorami projektu są dynamiczny rozwój produktów HPP na rynku polskim oraz prowadzenie usługi paskalizacji przez HPP Services Poland w Centrum Usług HPP Michałowice.
FSAI opublikował raport, w którym komitet naukowy agencji odnosi się do nowych technologii przetwarzania żywności (HPP i PEF) i potencjalnych zagrożeń dla bezpieczeństwa żywności wynikających z ich stosowania. Raport stanowi wzorzec proporcjonalnej i spójnej oceny nowych technologii przetwarzania żywności, które powinny chronić zdrowie publiczne, a jednocześnie wspierać innowacje technologiczne w przemyśle spożywczym.