Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Ukazał się przewodnik branżowy VITAL 4.0, zawierający przegląd aktualizacji programu dobrowolnego znakowania alergenów (VITAL) w zakresie przyjęcia dawek referencyjnych (RfD) opartych na ED 05 w celu określenia ostrożnościowego znakowania alergenów (PAL). Ta zmiana odzwierciedla zalecenia Komitetu Ekspertów FAO/WHO dotyczące Kodeksu i zapewnia, że program VITAL pozostaje na czele najlepszych praktyk opartych na dowodach naukowych.
Program VITAL
Program VITAL został opracowany z myślą o udostępnieniu prostego, ujednoliconego oświadczenia o środkach ostrożności, które pomoże producentom żywności w spójnym przedstawianiu konsumentom cierpiącym na alergie zaleceń dotyczących alergenów. Nie tylko pomaga producentom żywności ocenić potencjalny wpływ kontaktu krzyżowego z alergenami w każdym z ich produktów, ale także określa konkretne oświadczenie o środkach ostrożności w przypadku alergenów, które należy stosować w zależności od stwierdzonego poziomu kontaktu krzyżowego.
Co zawiera przewodnik branżowy dot. VITAL 4.0?
Przewodnik zawiera listę alergenów o globalnym priorytecie i niepriorytetowych wraz z ich zaktualizowanymi RfD, a także odpowiedzi na często zadawane pytania, których celem jest dostarczenie jasnych wskazówek przedsiębiorstwom spożywczym, aby zwiększyć zrozumienie konsumentów, dlaczego oceny ryzyka przeprowadzane w ramach Programu VITAL są istotne.
Tabela. Zalecane dawki referencyjne (mg białka)
Zapoznaj się z pełną treścią przewodnika, gdzie także odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania:
Źródło: Allergen Bureau
Przeczytaj także
Pomimo różnorodności dostępnych metod badawczych, obejmujących testy ELISA, PCR i spektrometrię mas, szybkie testy przepływu bocznego stają się preferowanym wyborem dla wielu producentów żywności. Ich przenośność i przyjazny dla użytkownika format w połączeniu z wysoką czułością i swoistością czynią je idealnym i opłacalnym rozwiązaniem do analizy alergenów
W kontekście produkcji żywności, konieczność badania obecności alergenów staje się niezmiernie istotna dla producentów, mając na względzie bezpieczeństwo konsumentów i przestrzeganie przepisów prawnych. Automatyzacja metody ELISA poprzez urządzenie BOLT™ przynosi liczne korzyści, eliminując potrzebę stosowania końcówek do pipet, co zmniejsza ilość odpadów laboratoryjnych i wpływa pozytywnie na ekologiczny charakter badań.
Jak unikać alergii pokarmowych bazując na dokładnym czytaniu etykiet? Sprawdzone rady Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności staną się podręczną listą alergików (których liczba z roku na rok niestety rośnie).