Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Komisja ds. Żywności i Rolnictwa Komitet Ekspertów ds. Alergenów Pokarmowych FAO)/WHO zebrała się po raz piąty w celu ustalenia wartości progowych dla soi, selera, łubinu, gorczycy, gryki, owsa i niektórych orzechów z drzew. Wcześniej ustalono wartości progowe dla niektórych priorytetowych alergenów (zboża zawierające gluten, skorupiaki, jaja, ryby, mleko, orzeszki ziemne, sezam i orzechy z drzew (migdały, orzechy nerkowca, orzechy laskowe, pekan, pistacje i orzechy włoskie)) w żywności.
Progi dla alergenów poruszonych na piątym spotkaniu ustalono przy użyciu tej samej metodologii, która została opracowana podczas poprzednich posiedzeń komisji ekspertów. Określenie progów alergenów w oparciu o ryzyko stanowi podstawę zaleceń zawartych w sprawozdaniach komisji w sprawie oznakowania zapobiegawczego i wyłączenia produktów pochodnych. Wszystkie zalecenia komisji zostaną wykorzystane przez Codex Alimentarius do opracowania, rewizji i stosowania standardów międzynarodowych.
Ostateczna zalecana przez komitet dawka referencyjna (RfD) dla każdej alergizującej żywności jest następująca, w miligramach (mg) na całkowitą ilość białka ze źródła alergenu:
Źródło: https://www.fao.org/documents/card/en?details=cc8387en
Przeczytaj także
Brytyjska Agencja ds. Standardów Żywności (FSA) przeprowadziła badanie, którego celem było przeglądanie międzynarodowej literatury oraz wytycznych dotyczących metod oczyszczania w celu eliminacji alergenów pokarmowych z powierzchni. Badanie ma wspomóc prace nad profilaktycznym oznaczaniem alergenów (PAL- precautionary allergen labelling).
Jak unikać alergii pokarmowych bazując na dokładnym czytaniu etykiet? Sprawdzone rady Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności staną się podręczną listą alergików (których liczba z roku na rok niestety rośnie).
Ze względu na ryzyko wystąpienia reakcji na dostarczaną żywność, poszczególne osoby muszą mieć możliwość weryfikacji oraz eliminacji substancji, które mogą wywołać niepożądane reakcje czy zagrażać ich zdrowiu, a nawet życiu. Konieczne było więc uregulowanie kwestii informowania o obecności substancji najczęściej uznawanych za alergeny oraz dla których działanie takie udowodnione jest naukowo. Celem podawania informacji w omawianym zakresie jest umożliwienie konsumentom dokonywania świadomych i bezpiecznych dla nich wyborów.